Kanada a USA budú opäť rokovať o obchodnej dohode, Ottawa neustúpi

Kanadský premiér Justin Trudeau, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Washington 5. septembra (TASR) - Delegácie Kanady a USA budú v stredu pokračovať v rozhovoroch o Severoamerickej dohode o voľnom obchode NAFTA po tom, ako maratón rokovaní v minulom týždni žiadne ovocie nepriniesol. Kanadská vláda však dala najavo, že v kľúčových otázkach nemieni Washingtonu ustúpiť, napriek hrozbám amerického prezidenta Donalda Trumpa, že ak Ottawa v dohľadnom čase neustúpi, jej ekonomika to pocíti.

Trump podporený dosiahnutím novej dohody s Mexikom vyhlásil, že ak sa nepodarí zabezpečiť "férovú dohodu" aj s Kanadou, Washington uvalí na autá vyrábané v Kanade dovozné clá. Zároveň dal najavo, že Kanada nakoniec nemusí byť súčasťou novej dohody o voľnom obchode na severoamerickom kontinente. "Nie je to politická nutnosť," vyhlásil Trump, ktorý pôvodnú dohodu NAFTA odmietal s tým, že je pre USA nevýhodná a Američanom berie pracovné miesta.

K najcitlivejším otázkam v rámci rokovaní patrí požiadavka USA získať lepší prístup ku kanadskému trhu s mliečnymi výrobkami. V tejto súvislosti však kanadský premiér Justin Trudeau uviedol, že "zlú dohodu nepodpíše".

Trump síce tlak na Kanadu zvyšuje, na druhej strane ale v samotných USA mnohé firmy, ekonómovia aj zástupcovia zamestnancov varujú pred vyradením Kanady z obchodnej dohody. Kanadskí zástupcovia, ktorí rastúci tlak na Trumpa v USA registrujú, sa preto s uzatvorením novej dohody neponáhľajú.

"Netvrdíme, že nemáme záujem o uzatvorenie dohody," uviedol zdroj z kanadskej vlády, ktorý si neželal byť menovaný. Ako však dodal, chcú rokovať tak dlho, ako to bude potrebné.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.