Tokio 5. septembra (TASR) - Japonsko po prvý raz priznalo, že pracovník jadrovej elektrárne Fukušima, zničenej pred siedmimi rokmi zemetrasením a cunami, zomrel v dôsledku vystavania radiácii. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters.
Zemetrasenie s magnitúdou 9 vyvolalo v marci 2011 cunami, ktoré zabilo približne 18.000 ľudí. Išlo o najhoršiu jadrovú katastrofu vo svete od černobyľskej havárie z roku 1986.
Japonské ministerstvo zdravotníctva, práce a sociálnych vecí v piatok rozhodlo, že rodine päťdesiatnika, ktorý zomrel na rakovinu pľúc, by sa malo vyplatiť odškodné.
Pracovník pôsobil v jadrových elektrárňach po Japonsku a v elektrárni Fukušima daiiči, prevádzkovanej spoločnosťou Tokyo Electric Power (TEPCO), robil po jej havárii z marca 2011 najmenej dvakrát. Rakovinu mu zistili vo februári 2016, povedal nemenovaný predstaviteľ pre Reuters.
Dodal, že ministerstvo v minulosti konštatovalo, že radiácia spôsobila ochorenia štyroch pracovníkov Fukušimy. Toto je podľa neho prvé úmrtie.
Po roztavení vnútra troch reaktorov elektrárne muselo opustiť svoje domovy viac ako 160.000 ľudí.
Reuters pripomína, že chaosu pri evakuácii počas krízy a strádaniu a duševnej traume vysídlencov sa pripisujú stovky mŕtvych. Vláda však uviedla, že dôvodom nebola radiácia.
Spoločnosť TEPCO čelí na súde viacerým žiadostiam o odškodné v súvislosti s touto jadrovou haváriou.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR