Japonsko zasiahlo silné zemetrasenie: Štyria mŕtvi, 33 nezvestných

Zničená ulica po silnom zemetrasení, ktoré zasiahlo japonský ostrov Hokkaidó 6. septembra 2018. Foto: TASR/AP

Tokio 6. septembra (TASR) - ajmenej štyroch mŕtvych a 290 zranených si vyžiadalo silné zemetrasenie s magnitúdou 6,7, ktoré vo štvrtok postihlo severojaponský ostrov Hokkaidó. Niekoľko desiatok ľudí je nezvestných po mohutných zosuvoch pôdy, ku ktorým na tomto ostrove došlo. Informovala o tom agentúra AP.

K najhorším zosuvom pôdy došlo pri meste Acuma, ktoré sa nachádza neďaleko epicentra zemetrasenia. Miestne úrady hovoria o najmenej 33 nezvestných osobách.

a snímke polícajti pátrajú po nezvestných osobách v troskách domu po zemetrasení v meste Acuma na ostrove Hokkaidó 6. septembra 2018. Foto: TASR/AP

Otrasy pôdy tiež spôsobili poškodenie hlavnej tepelnej elektrárne Acume, v dôsledku čoho zostali na Hokkaide bez dodávok elektrickej energie takmer tri milióny domácností. Tie postihli aj železničnú dopravu a nemocnice.

Prevádzkovateľ elektrárne uviedol, že došlo k jej poškodeniu a jej opätovné uvedenie do prevádzky bude trvať najmenej týždeň. Dodávky elektrickej energie v niektorých oblastiach ostrova sa čiastočne podarilo kompenzovať obnovením činnosti niekoľkých menších tepelných a vodných elektrární.

Na snímke policajti v modrožltých kombinézach hľadajú nezvestné osoby v troskách domu po zemetrasení v meste Acuma 6. septembra 2018. Foto: TASR/AP

Blackout postihol aj jadrovú elektráreň Tomari; prevádzku tamojších troch reaktorov museli zaistiť záložné dieselové generátory. K úniku rádioaktivity nedošlo.

Výberová chronológia zemetrasení v Japonsku

07. 07. 2018 - Zemetrasenie s magnitúdou 6 zasiahlo východné Japonsko. Neboli hlásené obete na životoch ani materiálne škody. K zemetraseniu došlo okolo 20.23 h miestneho času (13.30 h SELČ). Epicentrum sa nachádzalo neďaleko tichomorského pobrežia japonskej prefektúry Čiba východne od Tokia, v hĺbke približne 50 kilometrov.

18. 06. 2018 - Silné zemetrasenie s magnitúdou 6,1 rúcalo múry a na mnohých miestach v oblasti mesta Osaka na západe Japonska zapríčinilo požiare. Zahynuli minimálne traja ľudia a zranenia utrpelo vyše 300 ďalších osôb. Epicentrum zemetrasenia, ktoré zasiahlo región okolo 07.58 h miestneho času (00.58 h SELČ), sa nachádzalo v severnej časti prefektúry Osaka. Obetí: 3.

09. 04. 2018 - Zemetrasenie s magnitúdou 6,1 zasiahlo západné Japonsko. K zemetraseniu došlo v západnej časti prefektúry Šimane, približne 750 kilometrov západne od Tokia, a to v hĺbke 12 kilometrov. Miestne úrady potvrdili škody na viacerých budovách i trhliny v cestách v regióne.

27. 09. 2017 - Zemetrasenie s magnitúdou 6,0 sa vyskytlo o 05.22 h miestneho času pri tichomorskom pobreží prefektúr Iwate a Aomori, v hĺbke približne 30 kilometrov v oblasti pri severovýchodnom pobreží Japonska. Neboli hlásené žiadne zranenia ani škody a nehrozili ani prívalové vlny cunami.

20. 09. 2017 - Oblasť Tichého oceánu blízko východného pobrežia japonského ostrova Honšu zasiahlo podmorské zemetrasenie s magnitúdou 6,1. Miesto vzniku otrasov sa podľa USGS nachádzalo v desaťkilometrovej hĺbke.

25. 06. 2017 - Silné zemetrasenie zranilo najmenej dvoch ľudí a stŕhalo zo striech domov škridly. Zemetrasenie s magnitúdou 5,6 zasiahlo okolo 07.00 h územie v prefektúre Nagano, približne 190 kilometrov západne od hlavného japonského mesta Tokio.

22. 11. 2016 - Bez obetí a vážnejších dopadov na infraštruktúru prečkalo Japonsko zemetrasenie s magnitúdou 7,4, ktoré zasiahlo prefektúru Fukušima. Jeho hypocentrum sa nachádzalo 61 kilometrov juhovýchodne od mesta Namie v hĺbke okolo desať kilometrov.

25. 10. 2013 - Operátor poškodenej japonskej jadrovej elektrárne Fukušima konštatoval, že po silnom zemetrasení v oceáne východne od Japonska, ktoré vyvolalo malé cunami, nezaznamenali v elektrárni žiadne poškodenia ani zvýšenie radiačnej úrovne. Zemetrasenie malo magnitúdu 7,1 a epicentrum v mori asi 370 kilometrov od pobrežia.

07. 12. 2012 - Silné zemetrasenie s predbežnou magnitúdou 7,3 zasiahlo severozápad Japonska a vyvolalo lokálne varovanie pred ničivými prívalovými vlnami cunami. Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo v Tichom oceáne východne od ostrova Honšú, v hĺbke zhruba 36 kilometrov, 284 km od mesta Sendai, metropoly prefektúry Mijagi.

11. 03. 2011 - Severovýchodnú časť Japonska zasiahlo veľmi silné zemetrasenie s magnitúdou 9,0. Otrasy vyvolali cunami vo výške desiatok metrov, ktoré spôsobili obrovské škody. Približne 19.000 ľudí zahynulo alebo sú nezvestní. Japonský výskumný tím zistil, že cunami dosiahlo v pobrežnom meste v prefektúre Iwate výšku 38,9 metra. Najviac postihnutými boli prefektúry Mijagi, Iwate a Fukušima. Epicentrum bolo v hĺbke 24 kilometrov a približne 130 kilometrov východne od mesta Sendai. Obetí: 19.000.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.