Ekonomika eurozóny v 2. štvrťroku vzrástla o 0,4 %

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Luxemburg 7. septembra (TASR) - Tempo rastu ekonomiky eurozóny v 2. štvrťroku stagnovalo.

Hrubý domáci produkt (HDP) na sezónne upravenej báze v eurozóne od apríla do júna 2018 medzikvartálne stúpol o 0,4 % rovnako ako v prvých troch mesiacoch, uviedol európsky štatistický úrad Eurostat. Podobne sa vyvíjala aj ekonomika celej Európskej únie (EÚ) - HDP regiónu sa takisto zvýšil o 0,4 % po + 0,4 % v 1. kvartáli.

V medziročnom porovnaní HDP eurozóny aj EÚ v 2. kvartáli expandoval o 2,1 % po zvýšení o 2,4 %, respektíve 2,3 % na začiatku roka.

Spomedzi členských štátov EÚ, pre ktoré mal Eurostat k dispozícii údaje, najprudší medzikvartálny rast zaznamenali v 2. štvrťroku Malta (+1,9 %), Estónsko a Rumunsko (obe krajiny +1,4 %). Naopak, najslabšiu expanziu zaznamenali Dánsko, Grécko, Francúzsko a Taliansko (všetky krajiny +0,2 %).

Tempo rastu slovenskej ekonomiky sa mierne zrýchlilo, keď medzikvartálne expandovala o 1,1 % po zvýšení o 1 % v prvých troch mesiacoch. Medziročné tempo rastu sa zrýchlilo na 3,9 % z 3,8 %.

Výdavky domácností na konečnú spotrebu sa v 2. štvrťroku v eurozóne zvýšili o 0,2 % a v EÚ o 0,3 % (po +0,5 % v oboch regiónoch). Tvorba hrubého fixného kapitálu stúpla v eurozóne aj v EÚ o 1,2 % (po +0,3 % v oboch regiónoch). Export v eurozóne vzrástol o 0,6 % a v EÚ o 0,2 % (po -0,7 %, respektíve -0,5 %) a import o 1,1 %, respektíve o 0,9 % (po -0,3 %, respektíve -0,1 %).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.