PRECHÁDZKA OBCOU: Nútená správa brzdí vo Švedlári stavebné práce

Obec Švedlár je jednou z najstarších obcí Hnileckej doliny. Leží v Košickom kraji v okrese Gelnica a prvá zmienka o ňom pochádza z roku 1338. Dôležitú úlohu v jeho živote a rozvoji zohralo baníctvo. Obyvateľstvo bolo prevažne nemeckej národnosti. Po roku 1945 jeho časť vysídlili. Obec má približne 2120 obyvateľov, veľkú časť tvoria Rómovia. Foto: TASR - Diana Semanová

Švedlár 8. septembra (TASR) – Obec Švedlár v okrese Gelnica je od 1. júna 2015 v nútenej správe. Ako pre TASR povedal súčasný starosta Vladimír Končík, na obec to má veľmi zlý dopad - môže riešiť len to najnutnejšie. Podľa neho ale nebola iná možnosť zachrány obce pred následkami predchádzajúcich volebných období.

„Mali sme havarijný stav strechy materskej školy, na obecnom úrade boli rozpadnuté komíny. Dosť veľká čiastka sa použila na ich likvidáciu a obnovu. V rómskej materskej škole sme museli vymeniť okná, lebo mali už asi 40 rokov a vietor ich otváral. Tieto veci nám správca nútenej správy dovolil,“ uviedol starosta.

Ako povedal, Švedlárčanov najviac trápi čistiareň odpadových vôd a cesty. „Máme postavenú čistiareň odpadových vôd, no ani jeden meter kanalizácie. Sčasti je už aj rozkradnutá. Hovorí sa o ekológii a životnom prostredí, no my šmýkame na jednom mieste,“ dodal. Podľa jeho slov je potrebné opraviť aj miestne komunikácie. „Sú zdevastované. Ale je škoda robiť cesty, keď nemáme kanalizáciu. Cestný kryt by sa mal robiť v nadväznosti na prípojky,“ vysvetlil Končík.

Podľa neho sa v obci objavuje aj vandalizmus. „Z hľadiska bezpečnosti by sa nám zišlo aj nové verejné osvetlenie. Keď mladým začína nočný život, robia nám paseku na dome smútku, po námestí, kdekade. Bolo prijaté aj všeobecne záväzné nariadenie o zákaze používania alkoholických nápojov 50 metrov od inštitúcií. Občianske hliadky by sa nám zišli ako soľ,“ povedal s tým, že ich zriadenie aktuálne nie je možné práve preto, že obec je v nútenej správe a nemôže čerpať dotácie. Týka sa to aj finančných prostriedkov z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

„Mali sme komunitné centrum, ktoré slúžilo Rómom. Napríklad tu tkali, šili a vyrábali sme aj svoju zámkovú dlažbu. Máme ju napríklad na cintoríne, v škole, na námestí, na autobusových zastávkach. Možno ho ešte rozbehneme, ale teraz nefunguje, lebo nemá za čo,“ uzavrel.

Zavedenie nútenej správy bolo najmä dôsledkom exekúcie na majetok obce vo výške viac než jeden milión eur. Ako na webovej stránke obce uvádza nútený správca Švedlára, napriek tomu, že obec nemôže žiadať ani poskytovať rôzne dotácie, zákon jej poskytuje ochranu pred veriteľmi a bez nej by obec prakticky prestala fungovať a plniť svoje úlohy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.