Núdzové zásoby ropy by v roku 2018 postačili minimálne na 90 dní

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 19. septembra (TASR) - Núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov sa počas roka 2018 udržiavajú na úrovni minimálne 90 dní priemerných denných čistých dovozov ropy, ropných polotovarov a ropných výrobkov. Uviedla to Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR v materiáli Informácia o zabezpečení núdzových zásob ropy a ropných výrobkov, ktorý je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Pod stanovený minimálny limit neklesajú podľa SŠHR SR núdzové zásoby ani počas obmien (výmeny ropných výrobkov na konci ich lehoty skladovania za nové). "Slovenská republika má zabezpečené núdzové zásoby na úrovni viac ako 90 dní priemerných denných čistých dovozov ropy, ropných polotovarov a ropných výrobkov, takže plní požadovaný minimálny limit uvedený v (euro)smernici," spresnila v materiáli Správa štátnych hmotných rezerv SR.

SŠHR SR predpokladá, že do konca roka 2018 (po ukončení obmien) dosiahne úroveň núdzových zásoby ropy a ropných výrobkov 100,79 dní priemerných denných čistých dovozov ropy, ropných polotovarov a ropných výrobkov. "Dodávky ropy v priebehu roka 2018 neboli ani raz narušené," poznamenala SŠHR SR.

"SŠHR môže ubezpečiť, že prijíma priebežne také opatrenia, aby zákonom stanovené úlohy v oblasti zabezpečenia núdzových zásob ropy a ropných výrobkov Slovenskej republiky pre rok 2018 a nasledujúce (roky) splnila," uviedla správa Štátnych hmotných rezerv SR v materiáli.

SŠHR je gestorom úlohy, z ktorej vyplýva zodpovednosť za tvorbu a udržiavanie núdzových zásob ropy a ropných výrobkov SR. Tvorbu a udržiavanie núdzových zásob ropy a ropných výrobkov vrátane ich financovania zabezpečuje Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov na základe zákona o núdzových zásobách ropy a ropných výrobkov a o riešení stavu ropnej núdze.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.