USA uvalili sankcie na čínsku vojenskú agentúru, obchodovala s Ruskom

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Washington/Peking 21. septembra (TASR) - Spojené štáty uvalili sankcie na čínsku vojenskú agentúru a jej riaditeľa. Ide o postih za nákup desiatich vojenských lietadiel Suchoj a raketových komplexov S-400, ktoré oddelenie prípravy jednotiek a zásobovania čínskej Ústrednej vojenskej rady kúpilo na prelome rokov 2017-18 prostredníctvom ruskej exportno-importnej štátnej zbrojárskej agentúry Rosoboroneksport.

O uvalení amerických sankcií na čínsky subjekt a jeho riaditeľa Li Šang-fua informovalo vo štvrtok vo Washingtone americké ministerstvo zahraničných vecí.

Spomínaným nákupom ruskej vojenskej techniky čínska agentúra a jej riaditeľ Li Šang-fu porušili americký zákon z roku 2017, ktorého cieľom bolo potrestať vládu ruského prezidenta Vladimira Putina za zasahovanie do volieb v USA a ďalšie podozrivé aktivity.

V zákone sa uvádza, že americkým sankciám môže čeliť ktokoľvek, kto vstupuje do obchodných vzťahov s ruskými dodávateľmi vojenskej techniky alebo s osobami na nich napojenými. Sankcie zahŕňajú zákaz vstupu do USA a uskutočňovanie finančných transakcií.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí vo svojej reakcii v piatok uviedlo, že sankcie USA uvalené na Čínu kvôli vojenskej spolupráci s Ruskom "vážne podkopávajú vzťahy" medzi čínskymi a americkými ozbrojenými silami.

Okrem uvalenia sankcií na subjekty v Číne Spojené štáty vo štvrtok oznámili, že na zoznam osôb, ktorým hrozia sankcie, pribudlo ďalších 33 mien. Ide o osoby napojené na vojenské kruhy s Rusku. ďalšie osoby sú späté s vyšetrovaním údajného zasahovania Ruska do prezidentských volieb v USA, ktoré vedie osobitný vyšetrovateľom Robert Mueller.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.