Argentínska hospodárska kríza sa môže tento rok ešte zhoršiť

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Buenos Aires 24. septembra (TASR)- Argentínska hospodárska kríza sa môže tento rok ešte zhoršiť. Aj keď sa očakáva, že v roku 2019 sa ekonomika začne zotavovať, kým bude krajina čerpať pomoc od Medzinárodného menového fondu (MMF). Uviedol to Fausto Spotorno, hlavný ekonóm poradenskej firmy OJF pre agentúru EFE.

"V súčasnosti je kríza výlučne spojená s platobnou bilanciou a veľmi rýchlym obrátením kapitálových tokov," spresnil. A dodal, že Argentína zápasí s nedostatkom cudzích mien a jej peso sa prudko prepadlo.

Kurz pesa klesol od začiatku roka oproti doláru o 53 %, napriek tomu, že centrálna banka pristúpila k viacerým zvýšeniam úrokových sadzieb. Naposledy tak urobila koncom augusta, keď hlavnú úrokovú sadzbu zvýšila zo 45 % na závratných 60 %.

Výkon ekonomiky v 2. štvrťroku klesol medziročne aj medzikvartálne o zhruba štyri percentá. Najväčšie obavy však vyvoláva inflácia. Očakáva sa, že tento rok dosiahne rast spotrebiteľských cien 42 % a v budúcom roku 23 %.

Kríza má niekoľko príčin. Najprv veľké sucho zdecimovalo úrodu tretieho najväčšieho svetového vývozcu sóje a kukurice. Situácia sa zhoršila v 1. štvrťroku 2018, keď ceny ropy vo svete stúpli a keď americká centrálna banka Fed zvýšila úrokovú sadzbu. To viedlo investorov k tomu, aby stiahli svoje doláre z rozvíjajúcich sa ekonomík vrátane Argentíny. Kurz argentínskeho pesa v dôsledku toho za necelý rok stratil viac ako polovicu svojej hodnoty.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.