Stredoľavicový premiér Löfven stratil dôveru parlamentu

Stefan Löfven, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Štokholm 25. septembra (TASR) - Švédsky premiér Stefan Löfven neobstál v utorok v hlasovaní o vyslovení dôvery v parlamente, čo znamená, že bude musieť odstúpiť, hoci nie okamžite.

Löfven, líder Švédskej sociálnodemokratickej strany, bude pokračovať ako dočasný premiér až do vytvorenia novej vlády, ktorá bude mať v parlamente (Riksdagene) zabezpečené dominantné postavenie.

Zákonodarcovia hlasovali proti Löfvenovi v pomere 204 ku 142, pričom traja sa zdržali. Löfven je predsedom švédskej vlády od roku 2014, pripomenula tlačová agentúra AP.

Utorkové hlasovanie bolo povinné, keďže výsledkom volieb z tohto mesiaca je parlament, v ktorom nemá väčšinu žiadna strana ani koalícia.

Ani ľavicovo orientovaný blok vedený sociálnymi demokratmi, ani stredopravicová opozícia pod vedením Umiernenej strany si vo voľbách 9. septembra nezaistili v 349-člennom parlamente väčšinu. Oba bloky odmietli spolupracovať s protiimigračnými, pravicovo-populistickými Švédskymi demokratmi.

Podľa konečných výsledkov švédskych septembrových parlamentných volieb sociálni demokrati získali 28,3 percenta, za stredopravicovú Umiernenú stranu hlasovalo 19,8 percenta a za pravicovo-populistických Švédskych demokratov 17,5 percenta voličov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.