HRW obvinila jemenských povstalcov z brania rukojemníkov a mučenia

Jemenskí povstaleckí húsíovia, archívne foto. Foto: TASR/AP Photo

Saná 25. septembra (TASR) - Medzinárodná mimovládna organizácia Human Rights Watch (HRW) obvinila šiitských povstalcov v Jemene, známych ako húsíov, zo "závažného porušovania ľudských práv" vrátane "brania rukojemníkov, mučenia a nútených zmiznutí". Dopúšťajú sa ho voči ľuďom, ktorých zadržiavajú.

Organizácia HRW v utorok oznámila, že zdokumentovala "16 prípadov, v ktorých orgány húsíov protizákonne zadržiavali ľudí, do veľkej miery preto, aby vymáhali peniaze od príbuzných alebo ich vymenili za osoby zadržiavané nepriateľskými silami".

HRW vyzvala šiitských povstalcov, aby "prestali brať rukojemníkov, pustili na slobodu všetkých svojvoľne zadržiavaných, skoncovali s mučením a nútenými zmiznutiami a potrestali osoby zodpovedné za porušovanie ľudských práv".

Sarah Leah Whitsonová z uvedenej ľudskoprávnej organizácie uviedla, že niektorí predstavitelia húsíov "zneužívajú svoju moc na to, aby prostredníctvom zadržiavania, mučenia a vraždenia získali peniaze".

Húsíovia ovládajú jemenskú metropolu Saná a ďalšie kľúčové mestá.

V občianskej vojne v Jemene, ktorá sa začala v marci 2015, bojujú proti sebe Iránom podporovaní húsíovia a koalícia vedená Saudskou Arábiou, podporujúca medzinárodne uznanú jemenskú vládu, pripomenula tlačová agentúra AP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.