Rezort obrany: Obstarávanie cez agentúru NATO je transparentné

Ilustračná snímka. Foto: TASR Radovan Stoklasa

Bratislava 25. septembra (TASR) - Obstarávanie techniky prostredníctvom agentúry NATO pre podporu (NSPA) a amerického vládneho programu Foreign Military Sales (FMS) predstavuje podľa Ministerstva obrany (MO) SR "jeden z najtransparentnejších a najefektívnejších spôsobov, akým možno obstarávať techniku a výzbroj pre Ozbrojené sily Slovenskej republiky". TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

"Cez agentúru NSPA sme v roku 2017 nakúpili tovary za takmer 13 miliónov eur, čo je historicky najviac od roku 2008, a rovnako tak výrazne vzrástol objem nákupov cez program FMS, ak, samozrejme, nepočítam nákup vrtuľníkov UH-60M Black Hawk," uviedol minister obrany Peter Gajdoš, pričom zdôraznil, že napríklad pri obstarávaní munície prostredníctvom NSPA dochádza k reálnym úsporám vo výške 30 – 40 percent.

Podľa rezortu obrany zabezpečuje agentúra NSPA kontrakty priamo s výrobcami zbrojnej techniky bez sprostredkovateľa a na základe požiadaviek členských a partnerských krajín NATO. Okrem toho zabezpečuje aj logistickú podporu, podporu celého životného cyklu techniky a zabezpečovanie služieb. Informovala o tom Capáková s tým, že agentúra "pracuje podľa princípu "no profit - no loss", čo znamená, že nevytvára žiadny zisk a ani stratu. V prípade programu FMS ide o obstaranie formou vláda–vláda, ktoré garantuje transparentnosť a zároveň vylučuje akúkoľvek formu korupcie".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.