Zomrel Pik Botha, kľúčová postava prechodu JAR od apartheidu

Pik Botha, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Johannesburg 12. októbra (TASR) - Vo veku 86 rokov zomrela v noci na piatok kľúčová postava prechodu Juhoafrickej republiky (JAR) z čias apartheidu Pik Botha. Bol ministrom zahraničných vecí 17 rokov až do konca éry apartheidu v JAR v roku 1994, pripomína spravodajský server BBC.

Botha po väčšinu svojej kariéry bránil systém apartheidu, i keď ho označovali za liberálneho politika. Uznal potrebu zmeny a pôsobil aj ako minister energetiky a nerastného bohatstva v prvej post-apartheidovej vláde Nelsona Mandelu, ktorého oceňoval za "jeho schopnosť odpúšťať a odhodlanie zveľaďovať krajinu". Podľa Bothových slov mu Mandela povedal: "Potrebujeme jeden druhého, aby sme uspeli".

Svoju diplomatickú kariéru začal na juhoafrickom veľvyslanectve v Štokholme v roku 1953 a do politiky vstúpil v 70. rokoch. Bol veľvyslancom v USA a OSN a neskôr sa v roku 1977 ujal funkcie ministra zahraničných vecí, pričom pôsobil najmä za vlády Pietra Bothu, s ktorým neboli v príbuzenskom vzťahu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.