Summit ASEM má vyslať signál Donaldovi Trumpovi, znie z Bruselu

Americký prezident Donald Trump, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Brusel 19. októbra (TASR) - Vedúci predstavitelia viac ako 50 krajín Európy a Ázie pokračujú v piatok v Bruseli rokovaniach v rámci summitu Ázia - Európa (ASEM). Stretnutie najvyšších predstaviteľov členských krajín EÚ, Európskej komisie a 23 ázijských krajín, vrátane premiérov Ruska, Japonska a Číny, sa začalo vo štvrtok večer pracovnou večerou.

Slovenskú republiku na summite ASEM zastupuje predseda vlády Peter Pellegrini.

Hlavnou témou diskusií v poradí už 12. summitu ASEM sú kľúčové otázky spojené s medzinárodným obchodom a bezpečnosťou vo svete. Schôdzka má vyslať signál, že EÚ a krajiny Ázie podporujú súčasný medzinárodný poriadok, ktorý spochybňuje americký prezident Donald Trump.

Krajiny, ktoré sú zastúpené na bruselskom podujatí, predstavujú približne 55 percent svetového obchodu, 60 percent svetovej populácie a 65 percent svetového hrubého domáceho produktu (HDP).

Európski predstavitelia očakávajú, že summit ASEM bude mať pozitívny vplyv na pripravovanú reformu Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a tiež na ciele klimatickej dohody uzavretej v Paríži v decembri 2016. Obe tieto oblasti sú terčom kritiky a spochybňovania zo strany prezidenta USA. Únia opakovane zdôrazňuje, že treba zachovať princípy multilaterálneho obchodného systému založeného na pravidlách WTO.

Témou diskusií summitu ASEM, ktorý sa skončí v piatok popoludní, sú aj investície do infraštruktúry spájajúcej Európu a Áziu.

V rámci summitu došlo aj k podpisu obchodných a investičných dohôd medzi EÚ a Singapurom, ktorý jej európskym obchodným a investičným partnerom číslom jeden v Ázii. Hodnota ročného obratu obchodovania s tovarmi a službami medzi EÚ a Singapurom má hodnotu okolo 100 miliárd eur. Vzájomné bilaterálne investície medzi oboma stranami dosiahli hodnotu 256 miliárd eur.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.