Za nového prezidenta vo Vietname zvolili šéfa komunistickej strany

Na archívnej snímke Nguyen Phu Trong. Foto: TASR/AP

Hanoj 23. októbra (TASR) - Vietnamské Národné zhromaždenie zvolilo v utorok generálneho tajomníka komunistickej strany Vietnamu Nguyena Phu Tronga za nového prezidenta krajiny. Nahradí tak doterajšiu hlavy štátu Trana Dai Quanga, ktorý zomrel minulý mesiac, pripomína agentúra AP.

Nguyen Phu Trong (74) bude po bývalom lídrovi Ho Či Minovi prvým vietnamským politikom vo funkcii prezidenta a šéfa strany súčasne. Podľa analytikov zlúčenie týchto funkcií pravdepodobne nezmení smerovanie hospodárskej politiky štátu.

Phu Trong, pod ktorého vedením uzavrela strana dohody o voľnom obchode vrátane Transpacifického partnerstva (TPP), sa vo všeobecnosti považuje za otvoreného väčším ekonomickým reformám. Dohliadal taktiež na nedávne vyšetrovanie korupcie v krajine a z neho vyplývajúce zatýkania.

Je bývalým ideológom komunistickej strany a do jej politbyra ho zvolili v roku 1997. Generálnym tajomníkom a de facto šéfom vlády sa stal v roku 2011 a opätovne ho zvolili o päť rokov neskôr.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.