Ekonomika eurozóny v októbri spomalila

Na archívnej snímke Európska centrálna banka. Foto: TASR/AP

Brusel 24. októbra (TASR) - Ekonomika eurozóny v októbri opäť spomalila a dosiahla najnižšie tempo rastu aktivity za viac ako dva roky. Spomalenie, ktoré sa začalo v exporte, sa totiž rozšírilo do širšej ekonomiky a zasiahlo už aj sektor služieb. Nové objednávky v prvom mesiaci posledného štvrťroka 2018 zároveň opäť klesli, v dôsledku čoho sa znížila aj dôvera podnikov v regióne. Vyplýva to z predbežných údajov spoločnosti IHS Markit.

Podľa rýchleho odhadu kombinovaný index nákupných manažérov pre sektory služieb aj výroby v eurozóne (Purchasing Managers Index, PMI), ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity firiem, po očistení od sezónnych vplyvov v októbri klesol na 52,7 bodu z 54,1 bodu v septembri a je najnižší od septembra 2016.

Októbrový PMI tiež zaostal za odhadmi ekonómov, ktorí predpovedali, že sa zníži miernejšie, na 53,2 bodu. Ale hodnota indexu sa udržala nad zlomovou hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast výkonu súkromného sektora od jeho poklesu. PMI súkromného sektora eurozóny sa pohybuje nad touto hranicou od júla 2013.

Najstrmšie pritom spomalila nemecká ekonomika, najväčšia v eurozóne. Tempo jej rastu bolo v októbri najslabšie od mája 2015. Na druhej stane, aktivita druhého najväčšieho hospodárstva regiónu - Francúzska, nečakane zrýchlila, aj keď len mierne.

V ostatných štátoch euroregiónu sa však rast aktivity spomalil. Dôvodom bolo slabšie tempo oboch sektorov - služieb aj výroby. Očakávania budúceho vývoja klesli na najnižšiu úroveň od augusta 2013.

Konkrétne, prieskum tiež ukázal, že aj PMI dominantného sektora služieb, ktorý napovedá, ako sa bude vyvíjať situácia v celej škále firiem, od veľkých bánk po malé reštaurácie a opravovne, sa v októbri znížil na 53,3 z 54,7 bodu v septembri a dosiahol 24-mesačné minimum.

PMI výrobného sektora eurozóny v októbri klesol na 52,1 z 53,2 bodu a je najvyšší za 26 mesiacov.

Podľa Chrisa Williamsona, hlavného analytika IHS Markit, k spomaleniu prispeli stupňujúca sa obchodná vojna medzi USA a Čínou, spory o vládny dlh Talianska a tiež perspektíva sprísnenia finančných podmienok v eurozóne.

Viacerí poprední ekonómovia predpovedajú aj spomalenie globálnej ekonomiky v budúcom roku 2019. Williamson na základe tohto prieskumu odhaduje, že tempo rastu ekonomiky eurozóny v poslednom kvartáli klesne na 0,3 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.