D. Saková: Pred 100 rokmi sa v Martine začala nová etapa našich dejín

Na archívnej snímke Denisa Saková. Foto: TASR Marko Erd

Bratislava 30. októbra (TASR) - Pred 100 rokmi sa začala dlhá a neľahká cesta, ktorá viedla k tomu, že Slovensko je dnes suverénna a bezpečná krajina, ktorá má so svojimi susedmi nadštandardné priateľské vzťahy, prejavujúce sa napríklad aj spoluprácou krajín v rámci V4. Pri príležitosti 100. výročia prijatia Deklarácie slovenského národa v Martine to uviedla ministerka vnútra SR Denisa Saková (Smer-SD).

"Poďakovanie za to patrí aj tým slovenským politikom, ktorí sa pred 100 rokmi zišli v Martine a svojím rozhodnutím začali novú etapu slovenských dejín," upozornila ministerka na sociálnej sieti, ktorá vyzvala, aby aj 100-ročné jubileum deklarácie podnietilo k hrdosti a úcte ku krásnej krajine, akou Slovensko je.

Martin je v utorok centrom celoslovenských osláv 100. výročia prijatia Deklarácie slovenského národa (30. októbra 1918), ktorou sa Slováci prihlásili k samourčovaciemu právu česko-slovenského národa, čím vyjadrili požiadavku vytvorenia spoločného štátu. Zároveň ustanovili Slovenskú národnú radu (SNR) ako jediný orgán, oprávnený vystupovať v mene slovenského národa.

Slávnosť, na ktorej sa zúčastňujú najvyšší predstavitelia SR i ČR, nadväzuje na víkendové podujatia (27.-28.10.), ktoré v českých i slovenských mestách a obciach pripomenuli 100. výročie vzniku ČSR, prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov.

Súčasťou oficiálnych osláv je okrem programu v Martine i večerný galakoncert Slovensko v srdci Európy v Ružomberku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.