V Girovciach o starostovskú stoličku nikto neprejavil záujem

Ilustračné foto. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Girovce 2. novembra (TASR) – Obyvatelia obce Girovce vo Vranovskom okrese, v ktorej žije 58 občanov a niekoľko chatárov, k volebným urnám v sobotu 10. novembra nepôjdu. O starostovskú i poslanecké stoličky tam totiž nik neprejavil záujem.

Dosluhujúca starostka Jana Lešková, ktorá túto funkciu zastávala osem rokov, pre TASR prezradila dôvod, prečo v týchto voľbách nezabojuje o tento post. "Rozhodla som sa tak kvôli zvýšenej administratívnej záťaži a nízkemu podielu finančných prostriedkov, ktoré do obce prichádzajú," priblížila s tým, že nie sú vyvážené. Podľa jej ďalších slov totiž musí obec zabezpečiť občanom všetky služby rovnako ako obce veľké.

Podobne je to aj v prípade administratívy. Vypracovávať musí aj audítorské správy, čo podľa nej stojí takú malú obec nemalé finančné prostriedky. Spomenula tiež najaktuálnejšie nariadenia EÚ o ochrane osobných údajov (GDPR). "Musíme mať osobu, ktorá je za to zodpovedná a táto sa platí," ozrejmila s tým, že z malého rozpočtu sa na to financie hľadajú ťažko. Obec musí mať podľa jej slov vypracované aj výročnú správu či záverečný účet, rovnako sa jej týkajú všetky zákony, smernice či vyhlášky, ale aj povinné zverejňovanie na internete. "Je veľmi ťažké, aby starosta na tretinový úväzok bez pracovníčky dokázal tento štandard udržať v 100-percentnom stave," skonštatovala.

Ako TASR informoval hovorca Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák, na takéto situácie reaguje novela zákona o obecnom zriadení, ktorá platí od 1. januára tohto roka. "Obec do volieb, z ktorých vzíde nový starosta, povedie súčasný s tým, že keď sa v takejto obci dvakrát po sebe uskutočnia doplňujúce komunálne voľby, ktoré budú neúspešné, tak obec sa bude môcť zlúčiť so susednou obcou v tom istom okrese," vysvetlil.

Tam však vidí Lešková problém. "Po preštudovaní zákona ma zaujala jedna veta a na základe tejto som prvá v obci, ktorá by s pričlenením nesúhlasila," priblížila s tým, že ide o bod, ktorý hovorí, že pričlenením tzv. nefunkčná obec zaniká. "Ako si my, ľudia 21. storočia, môžeme len tak povedať, že zanikne obec, ktorá v júli oslávila 610. výročie?" opýtala sa s tým, že je to história, ktorú nemožno poprieť a len tak vymazať z mapy Slovenska.

Podľa nej by sa v takýchto prípadoch mohli presúvať kompetencie na susedný obecný úrad, a tak by sa predišlo pričleneniu a zrušeniu obce. "Aj keď nekandidujem, nie je mi ľahostajné, čo s obcou bude. Keď som sa totiž rozhodla tento krok urobiť, nečakala som, že o starostovskú stoličku nik neprejaví záujem," uzatvorila.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.