OSN: Vláda a vzbúrenci v Jemene bránia prísunu humanitárnej pomoci

Na snímke konvoj s humanitárnou pomocou. Foto: TASR - Pavol Zachar

Káhira 3. novembra (TASR) - Úrady v Jemene prakticky znemožňujú prísun a distribúciu humanitárnej pomoci smerujúcej do tejto vojnovým konfliktom sužovanej krajiny, napísala v sobotu agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie regionálneho riaditeľa Detského fondu OSN (UNICEF) Geerta Cappelaera.

Ani jemenská vláda, ani tzv. húsíovia, ktorí proti nej bojujú, s humanitárnymi organizáciami nespolupracujú, uviedol Cappelaere pre AP a dodal, že vytváranie prekážok pre dodávky humanitárnej pomoci môže urýchliť vypuknutie rozsiahleho hladomoru.

"Príslušné úrady nám neumožňujú konať tak rýchlo, ako by sme mali," dodal Cappelaere.

Šiitskí vzbúrenci nazývaní húsíovia, ktorých podporuje Irán, obsadili v roku 2014 hlavné mesto Saná a ďalšie časti Jemenu. Ich postup primal v roku 2015 Saudskú Arábiu a ďalšie sunnitské spojenecké krajiny začať letecké útoky, aby sa povstalci nedostali do mesta Aden - dočasného sídla jemenskej vlády podporovanej Saudskou Arábiou.

OSN nedávno varovala, že v Jemene, chudobnej arabskej krajine zmietanej vojnovým konfliktom, hrozí vypuknutie rozsiahleho hladomoru, ktorý by mohol postihnúť až 14 miliónov ľudí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.