SNS: Nechceme, aby zníženie počtu PET fliaš zaťažilo spotrebiteľov

Plastové pet fľaše, archívne foto. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 8. novembra (TASR) - Slovenská národná strana (SNS) sa plne stotožňuje so zámerom znížiť počet PET fliaš v obehu, myslí si však, že Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR nezvolilo na tento účel vhodný spôsob. V súvislosti s avizovaným zálohovaním a jeho možnými ekonomickými dôsledkami pre spotrebiteľov to uviedol poslanec Národnej rady (NR) SR za SNS Radovan Baláž.

Systém zálohovania označil za veľmi náročný, vyžadujúci si navyše zvýšené náklady na jeho zavedenie i následnú prevádzku. "Počiatočné náklady na zavedenie boli vyčíslené na úroveň 80 miliónov eur, prevádzkové náklady vyčíslili na päť miliónov eur ročne," pripomenul Baláž, ktorý za SNS v tejto súvislosti vyjadril obavu, či tieto náklady neprenesú výrobcovia a obchodníci do konečnej ceny pre spotrebiteľa.

Baláž poukázal tiež na to, že na Slovensku je už dlhodobo zavedený systém financovania zberu, triedenia a spracovania plastových obalov prostredníctvom rozšírenej zodpovednosti výrobcov. "V prípade separovaného zberu je na Slovensku vybudovaná silná infraštruktúra zberu z kontajnerov. A ak by sa PET fľaše vyčlenili, malo by to za následok narušenie súčasného systému zberu a triedenia plastového obalu," varoval Baláž.

Za SNS avizoval angažovanie sa v odbornej diskusii a hľadanie riešenia, ktoré prinesie zníženie plastových obalov bez zvýšenej finančnej záťaže pre spotrebiteľov. Vyzdvihol aj potrebu osvety a propagácie zdravého životného štýlu. "Je dôležité pripomenúť, že nápoj z vodovodu je jediná tekutina, po ktorú si nemusíme chodiť do obchodu, zákazníkov čaká priamo v ich domovoch či prácach, stačí otočiť vodovodným kohútikom a nezaťažuje životné prostredie plastovými obalmi," skonštatoval Baláž.

Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) v stredu (7. 11.) na tlačovej konferencii oznámil, že ministerstvo začalo s prípravou zálohovania. Envirorezort odhaduje, že suma za zálohovanie PET fľaše by sa mala pohybovať vo výške 12 centov, pri plechovke by to malo byť desať centov. Šéf envirorezortu chce, aby bolo Slovensko prvou krajinou v regióne strednej Európy, ktorá zálohovanie zavedie do praxe.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.