Opozičnému lídrovi Navaľnému umožnili odcestovať do zahraničia

Líder ruskej opozície Alexej Navaľnyj sedí pred červenou páskou na moskovskom letisku Domodedovo v utorok 13. novembra 2018. Politik oznámil, že mu ruské úrady bránia vycestovať z krajiny. Politik mal v utorok namierené do Štrasburgu, na Európsky súd pre ľudské práva. Foto: TASR/AP

Moskva 14. novembra (TASR) - Ruskému opozičnému lídrovi Alexejovi Navaľnému umožnili opustiť územie Ruska a odcestovať na pojednávanie Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) do Štrasburgu. Informovala o tom v stredu agentúra AP.

Navaľnyj chcel podľa vlastných slov odcestovať do Štrasburgu už v utorok. Od príslušníkov pohraničnej služby na moskovskom letisku Domodedovo sa však dozvedel, že má zákaz opustiť územie Ruska. Na Twitteri následne zverejnil aj kópiu príslušného oznámenia pohraničnej služby.

V stredu ráno Navaľnyj zverejnil fotografiu samého seba na moskovskom letisku s komentárom, že odísť z Ruska mu už povolili.

Ruské úrady zákaz opustiť územie krajiny zdôvodnili tým, že Navaľnyj nezaplatil v prepočte 31.000 dolárov, ktoré mal vyplatiť ako odškodné v rámci istého občianskoprávneho sporu. Požadovaná suma bola medzitým vyplatená, takže opatrenie bolo zrušené.

Štrasburský súd má 15. novembra vyniesť verdikt v spore Navaľnyj verzus Rusko. Sudcovia ESĽP sa majú vyjadriť k tomu, či Navaľného opakované zadržania počas zhromaždení organizovaných opozíciou boli politicky motivované.

Navaľnyj je považovaný za najvýraznejšieho oponenta ruského prezidenta Vladimira Putina. Ústredná volebná komisia ho však vlani vzhľadom na platné usvedčenie z údajnej sprenevery odmietla zaregistrovať ako kandidáta prezidentských volieb. Samotný Navaľnyj označil svoje odsúdenie aj zamietnutie kandidatúry za politicky motivované.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.