Portál OverSi.gov.sk je po dvoch mesiacoch hodnotený pozitívne

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 15. novembra (TASR) - Antibyrokratický portál OverSi.gov.sk je po dvoch mesiacoch od jeho spustenia hodnotený zo strany laickej aj odbornej verejnosti pozitívne. Za september a október 2018 úrady získali cez portál OverSi.gov.sk viac ako 23.000 výpisov z obchodného registra a listov vlastníctva v hodnote 139.281 eur. V prvej etape portál zabezpečil podporu hlavne zamestnancom Ministerstva vnútra (MV) SR. Zhodli sa na tom vo štvrtok na tlačovej konferencii zástupcovia štátu a spoločnosti zabezpečujúcej prevádzku portálu.

Od začiatku septembra 2018 už nemusia občania ani podnikatelia na úrady nosiť výpisy z obchodného a živnostenského registra, ani listy vlastníctva vrátane poskytnutia kópie z katastrálnej mapy k žiadostiam v rôznych konaniach na úradoch. "Začali sme tým, že portál OverSi zabezpečil podporu viac ako 5000 pracovníkom v rámci Ministerstva vnútra SR. Od 1. januára 2019 sa občania odbremenia od povinnosti dokladovať výpis a odpis z registra trestov a následne v ďalších etapách bude portál OverSi sprístupnený ďalším útvarom, ktoré sú súčasťou Ministerstva vnútra SR a slúžia občanom," povedal generálny riaditeľ sekcie verejnej správy MV SR Adrián Jenčo.

Dodávateľom portálu OverSi.gov.sk je spoločnosť DXC Technology. "Som rád, že sme súčasťou novej éry komunikácie občanov a podnikateľov s úradmi a že sme dokázali ponúknuť v pomerne krátkej dobe kvalitné technologické riešenia, ktoré si tento portál vyžiadal. Na dennej báze vykonávame dôležité aktualizácie a monitoring a aj preto táto služba funguje plynule," povedal generálny riaditeľ DXC Technology Zdenko Böhmer.

Projekt podľa dodávateľskej firmy vytvára podmienky na zapojenie všetkých organizácií verejnej správy cez rôzne typy sietí. "Prístup je možný pomocou bežného webového prehliadača cez zabezpečenú sieť Govnet alebo cez internetový uzol do siete Govnet. Týmto spôsobom je možné pripojiť ľubovoľnú organizáciu štátnej a verejnej správy. Využíva sa cloudové riešenie, je nasadené v rámci vládneho cloudu Ministerstva vnútra SR," opísal Michal Ševčík z DXC Technology.

Na ďalšom rozvoji a možnostiach využitia portálu sa ešte stále pracuje. Plánuje sa, že portál OverSi.gov.sk by mal umožniť aj získavanie potvrdenia o návšteve školy či výpisov z pohľadávok voči štátu (Sociálnej poisťovne, daňového úradu, zdravotných poisťovní). Projekt by mal priniesť aj výrazné zníženie objemu tlače papierových výpisov. Úradníci totiž cez portál nahliadnu do výpisu, a tak si overia vizuálne potrebné údaje a môžu si ich aj skonvertovať do elektronickej podoby. Ak sa takýto postup podarí presadiť v praxi, bude mať priaznivý ekologický a environmentálny prínos v podobe úspory jedného milióna papierových výpisov/odpisov ročne.

Cieľom portálu OverSi.gov.sk je pomoc úradom pri získavaní výpisov, ktoré podľa zákona proti byrokracii už nemôžu pýtať od občanov. Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) zveril jeho realizáciu spoločnosti DXC Technology. Zákon proti byrokracii vstúpil do platnosti 1. septembra a portál začal od tohto dňa šetriť čas a peniaze občanom aj podnikateľom, ktorí už nemusia prácne zháňať a dokladovať potvrdenia a výpisy, ale priamo na jednom mieste vybavia, čo potrebujú. Projekt OverSi.gov.sk získal Cenu ITAPA 2018.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.