Rozpočtový deficit Británie v októbri prudko vzrástol

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Londýn 21. novembra (TASR) - Británia zaznamenala v októbri omnoho vyšší rozpočtový deficit, než sa očakávalo. Ukázali to v stredu zverejnené údaje britského štatistického úradu ONS, ktoré predstavujú najvyšší októbrový schodok za posledné tri roky.

Podľa ONS dosiahol rozpočtový deficit minulý mesiac 8,82 miliardy libier (9,92 miliardy eur). V rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka predstavoval necelých 7,24 miliardy libier. Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters očakávali pokles schodku na 6,15 miliardy libier.

Príjmy z daní síce pokračovali vo výraznom raste, na druhej strane ale v porovnaní s minulým rokom vzrástli aj výdavky štátu. ONS poukázal najmä na vysoké výdavky na tovary a služby, ako aj sociálne dávky. Navyše sa zvýšili aj náklady na splácanie štátneho dlhu.

Za sedem mesiacov súčasného fiškálneho roka (začal sa v apríli) však schodok medziročne klesol takmer o 30 % na 26,7 miliardy libier. To je najnižšia hodnota rozpočtového deficitu za dané obdobie za posledných 13 rokov.

Britský verejný dlh dosiahol v októbri takmer 1,6 bilióna libier, čo predstavuje 75 % hrubého domáceho produktu (HDP). V porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka klesol, keď v októbri 2017 dosiahol 79 % HDP. V porovnaní s úrovňou dlhu pred nástupom finančnej krízy v roku 2008 je však stále zhruba dvojnásobne vyšší.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.