Rast aktivity v súkromnom sektore eurozóny je najslabší za 47 mesiacov

Foto:

Londýn 23. novembra (TASR) - Tempo rastu aktivity v súkromnom sektore eurozóny v novembri kleslo na najnižšiu úroveň za takmer štyri roky. Pomalší rast objednávok a klesajúci vývoz pritom sprevádza čoraz menší optimizmus v súvislosti s vyhliadkami podnikov, ktorým stúpajú náklady a preto zvyšujú výstupné ceny. Vyplýva to z predbežných údajov spoločnosti IHS Markit.

Podľa rýchleho odhadu Markit kombinovaný index nákupných manažérov pre sektory služieb aj výroby v eurozóne (Purchasing Managers Index, PMI), ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity firiem, po očistení od sezónnych vplyvov v novembri klesol na 52,4 bodu z 53,1 bodu v októbri. Dosiahol tak najnižšiu úroveň od decembra 2014. Analytici pritom očakávali, že sa zníži len mierne, na 53 bodov.

Hodnota indexu sa však udržala nad zlomovou hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast výkonu súkromného sektora od jeho poklesu. PMI súkromného sektora eurozóny sa pohybuje nad touto hranicou od júla 2013.

Podľa prieskumu sa PMI dominantného sektora služieb, ktorý napovedá, ako sa bude vyvíjať situácia v celej škále firiem od veľkých bánk po malé reštaurácie a opravovne, v novembri znížil na 53,1 bodu (25-mesačné minimum) z októbrových 53,7 bodu, zatiaľ čo PMI výrobného sektora klesol na 30-mesačné minimum 51,5 bodu z 52 bodov v októbri.

Prieskum tiež ukázal, že čiastkový index exportných objednávok sa v novembri prepadol na 48,9 bodu z októbrových 49,2 bodu a je najnižší od začiatku sledovania tohto údaju v septembri 2014.

Firmy zhodne obvinili zo spomalenia aktivity slabší globálny dopyt, rastúcu politickú a ekonomickú neistotu, obchodné vojny a predovšetkým spomalenie predaja áut.

V rámci eurozóny vzbudilo najväčšie obavy spomalenie nemeckého súkromného sektora na takmer štvorročné minimum. Jeho výrobný sektor v novembri takmer stagnoval, čo bol najhorší výkon od apríla 2013. Nemecký sektor služieb bol o niečo odolnejší, ale novembrové tempo jeho rastu bolo najnižšie za šesť mesiacov.

Celkovo podľa IHS Markit súkromný sektor naprieč eurozónou v novembri stratil časť zo svojej dynamiky.

"Je to výsledok spomalenia globálneho dopytu," skonštatoval Chris Williamson, hlavný ekonóm IHS Markit, podľa ktorého ochladenie hospodárskeho rastu euro regiónu signalizuje, že ho čaká neuspokojivý koniec roka.

Williamson na základe novembrových výsledkov odhaduje, že výkon ekonomiky regiónu sa v posledných troch mesiacoch zvýši medzikvartálne o 0,3 % HDP. A ukazovatele zamerané na budúcnosť, ako sú nové objednávky a budúce očakávania podnikov, zostávajú znepokojujúco nízke.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.