Brusel 23. novembra (TASR) - Európska únia (EÚ) v piatok vystupňovala prípravy na brexit "bez dohody" napriek tomu, že sa tento týždeň s Britániou dohodla na texte politickej deklarácie o budúcich vzťahoch po jej odchode z bloku.
Európske regulačné úrady v piatok oznámili, že realizujú plány, ktoré zabezpečia pokračovanie biliónových cezhraničných transakcií s derivátmi po vystúpení Británie z bloku.
Británia a EÚ by mali v nedeľu schváliť dohodu o rozvode, ktorá zahŕňa prechodné obdobie po brexite od konca marca 2019 do konca roka 2020. Nie je však jasné, či v britskom parlamente existuje dostatočná podpora pre túto dohodu.
Európsky úrad pre cenné papiere a trhy (ESMA) v piatok uviedol, že začne proces dočasného "uznania" zúčtovacích centier v Británii, aby mohli pokračovať v zúčtovaní obchodov s derivátmi pre zákazníkov z EÚ aj po brexite, ak nebude zavedené žiadne prechodné obdobie.
LCH divízia londýnskej burzy cenných papierov zúčtováva viac ako 90 % úrokových swapov v Európe. Tieto kontrakty umožňujú bankám a spoločnostiam chrániť sa pred neočakávaným pohybom úrokových sadzieb, ktorý poškodzuje ich podnikanie.
Guvernér francúzskej centrálnej banky Francois Villeroy de Galhau, ktorý je proti tomu, aby mali britské zúčtovacie centrá prístup na európske trhy bez dohľadu EÚ, v piatok povedal, že tiež podporuje dočasné riešenie v prípade, že dôjde k brexitu bez dohody.
"To by však samozrejme muselo byť dočasné riešenie, ktoré by nemalo trvať dlhšie ako rok," povedal na tlačovej konferencii v Paríži.
ESMA dostal začiatkom mesiaca zelenú od Európskej komisie, aby aktivoval krízové plány. A oznámil aj ďalšie opatrenia na zabezpečenie stability na finančných trhoch v prípade neriadeného brexitu.
"ESMA už začal spolupracovať s CCP (zúčtovacie strediská) v Spojenom kráľovstve, aby vykonali prípravné práce," uviedol v správe.
Britská centrálna banka BoE v tejto súvislosti skonštatovala, že prípravy na brexit bez dohody sú "naliehavo potrebné". Brusel pritom celé mesiace trval na tom, že je na súkromnom sektore, aby konal ako prvý.
EÚ zároveň uviedla, že povolenie na pokračovanie cezhraničného zúčtovania v Londýne po brexite bez dohody bude mať len dočasnú platnosť. Európski politici a Európska centrálna banka chcú, aby väčšina týchto operácií prebiehala pod priamym dohľadom bloku, keď Británia prestane byť jeho členom.
Villeroy dodal, že tento sektor potrebuje väčšiu konkurenciu a chce, aby sa Paríž stal európskym zúčtovacím strediskom.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR