Recitátori so zrakovým postihnutím vystúpia na Dňoch Mateja Hrebendu

Na snímke úsek náučnej literatúry počas Dňa otvorených dverí v oddelení pre nevidiacich a slabozrakých v Mestskej knižnici Bratislava na Klariskej 15. novembra 2016. - archívne foto Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 24. novembra (TASR) – Recitátori a literárni tvorcovia so zrakovým postihnutím sa predstavia na Dňoch Mateja Hrebendu. Podujatie sa začalo v piatok, koná sa už po 19. raz a organizuje ho Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska v spolupráci s Národným osvetovým centrom, Slovenskou knižnicou pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči a Mestskou knižnicou v Bratislave pod záštitou Ministerstva kultúry SR. TASR o tom informovala Dušana Blašková z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

V sobotu sa v Mestskej knižnici v Bratislave koná súťažná prehliadka prednesu poézie, prózy, hlasového divadla a tiež prezentácia a analýza literárnych textov nevidiacich a slabozrakých autorov všetkých vekových kategórií.

Súčasťou podujatia sú tvorivé dielne, seminár k autorskej tvorbe a ďalší sprievodný program. Dni Mateja Hrebendu sa konajú každé dva roky pri príležitosti Medzinárodného dňa nevidiacich, ktorý bol 13. novembra. V tento deň v roku 1745 sa narodil Valentin Haüy, ktorý v Paríži založil prvú školu pre nevidiacich a zabezpečil prostriedky na to, aby zrakovo postihnutí mohli čítať. Od roku 1946 sa 13. november pripomína ako Medzinárodný deň nevidiacich.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.