General Motors plánuje zatvoriť závod v kanadskom meste Oshawa

Model americkej automobilky na rok 2016 - Chevrolet Volt hybrid. Foto: TASR/AP

Montreal 26. novembra (TASR) - Americká automobilka General Motors (GM) plánuje zatvoriť továreň v kanadskom meste Oshawa v provincii Ontário. Ohrozených je takmer 3000 pracovných miest, uviedla kanadská televízna stanica CTV. Rozhodnutie súvisí s avizovanou komplexnou reštrukturalizáciu globálnych závodov GM, informovala v nedeľu (25.11.) CTV s odvolaním sa na viaceré zdroje, ktoré nechceli byť menované.

Správu potvrdil aj odborový zväz Unifor, ktorý zastupuje väčšinu odborových organizácií v Kanade. Koncern GM ho informoval, že závodu v Oshawe nebude po decembri 2019 pridelený žiadny produkt. Hovorca GM to odmietol komentovať.

Závod Oshawa, asi 60 kilometrov severovýchodne od Toronta, bol postavený v roku 1953 a v súčasnosti zamestnáva približne 2800 ľudí. Vyrába pick-upy Chevrolet a GMC, ako aj sedany Chevrolet Impala a Cadillac XTS. "Dúfam, že sú to len fámy," povedal primátor Oshawy John Henry. GM má tri ďalšie tri závody v provincii Ontário. Nie je jasné, či sa aj ich dotkne reštrukturalizácia.

Koncom októbra automobilka oznámila plán na zníženie počtu pracovných síl v Severnej Amerike v reakcii na pokles predaja. A analytici predpovedajú, že celkový odbyt vozidiel v Spojených štátoch bude ďalej klesať aj v rokoch 2019 a 2020. Plány GM na reštrukturalizáciu sa týkajú 50.000 zamestnancov v USA, Kanade a Mexiku. Približne 18.000 z nich - alebo 36 % pracovnej sily, má nárok na dobrovoľné prepustenie.

Zisk spoločnosti GM za uplynulý štvrťrok do konca septembra dosiahol 2,5 miliardy USD. To prekonalo odhady ekonómov, ktorí očakávali slabší výsledok v dôsledku ciel a poklesu objemu predaja.

(1 EUR = 1,1352 USD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.