Mitsubishi odvolalo Ghosna z funkcie predsedu predstavenstva

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Tokio 26. novembra (TASR) - Japonská automobilka Mitsubishi Motors v pondelok oznámila, že jej predstavenstvo odvolalo Carlosa Ghosna z funkcie jeho predsedu po tom, ako ho minulý týždeň zatkli za zatajovanie značnej časti príjmov v Japonsku. Mitsubishi tak nasledovala partnerskú automobilku z Nissan Motor z aliancie Renault-Nissan-Mitsubishi.

Ghosnovo odvolanie tak znamená koniec jeho vedúceho postavenia v japonských automobilkách, len dva roky po tom, ako si vyslúžil pochvalu za to, že Mitsubishi Motors prináša stabilitu po škandále v roku 2016. Generálny riaditeľ Osamu Masuko sa stane dočasným predsedom predstavenstva automobilky.

Tento krok prichádza v čase, keď v aliancii narastá nespokojnosť s úlohou francúzskeho partnera Renault. Aliancia Renault-Nissan vznikla v roku 1999, keď bol Nissan na pokraji bankrotu a pomohla japonskej firme prekonať problémy. V roku 2016 sa aliancia rozšírila o Mitsubishi. Jej členom umožňuje spoločne vyvíjať produkty a kontrolovať náklady.

Aj keď sa Nissan rýchlo zotavil z problémov a v súčasnosti solídne rastie, zostáva nižšie postaveným partnerom aliancie vzhľadom na štruktúru podielov. Renault totiž vlastní 43 % podiel v Nissane, zatiaľ čo japonská automobilka má 15 % podiel vo francúzskej firme bez hlasovacích práv. Tržby Nissanu sú pritom v súčasnosti o takmer 60 % vyššie ako tržby Renaultu.

Najvyšší predstavitelia aliancie sa tento týždeň stretnú v Amsterdame v snahe ochrániť spoločné prevádzky pred pádom po zatknutí Ghosna. Renault sa zatiaľ vyhýba odvolaniu Ghosna z pozície predsedu predstavenstva aj generálneho riaditeľa.

Generálny riaditeľ Nissanu Hiroto Saikawa v pondelok povedal, že moc v aliancii bola príliš koncentrovaná v rukách Ghosna. Podľa neho je v budúcnosti potrebná lepšia komunikácia medzi členmi predstavenstiev a riaditeľmi automobiliek na zachovanie nezávislosti a vytvorenie synergie medzi firmami.

Ghosn presadzoval hlbšie prepojenie automobiliek, vrátane potenciálnej úplnej fúzie Renaultu a Nissanu napriek silným výhradám v japonskej firme.

Nissan má 34 % podiel v spoločnosti Mitsubishi Motors a má dvoch zástupcov v jej predstavenstve.

Členovia aliancie síce tvrdia, že prevádzka a podnikanie pokračujú ako normálne, ale Nissan napríklad odložil uvedenie elektrického auta Leaf, "aby zabezpečil, že si odhalenie tohto dôležitého produktu získa pozornosť, ktorú si zaslúži," povedal hovorca Nissan.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.