Podnikateľská dôvera v Nemecku klesla v novembri tretí mesiac po sebe

Foto: Ilustračné foto: TASR/AP

Berlín 26. novembra (TASR) - Podnikateľská dôvera v Nemecku klesla aj v novembri, už tretí mesiac po sebe. Dôvodom je horší vývoj ekonomiky po úspešnom minulom roku, ako aj neistota v súvislosti s ďalším vývojom v obchodných vzťahoch s USA. Uviedol to nemecký ekonomický inštitút Ifo.

Inštitút informoval, že investormi pozorne sledovaný index podnikateľskej dôvery v Nemecku dosiahol v novembri 102 bodov oproti októbrovej hodnote 102,8 bodu. Výsledok prieskumu na vzorke okolo 9000 firiem bol ešte horší, než sa očakávalo. Analytici počítali s poklesom indexu na 102,3 bodu.

"Nálady v nemeckých firmách sa tento mesiac opätovne zhoršili," uviedol šéf Ifo Clemens Fuest. Ako dodal, po minulom roku výrazného rastu začína dochádzať k ochladzovaniu nemeckej ekonomiky. Pokles zaznamenali obidva kľúčové podindexy. Čiastkový index hodnotenia súčasnej situácie klesol zo 105,9 na 105,4 bodu a podindex očakávaní z 99,8 bodu na 98,7 bodu.

Ekonómovia poukázali na viacero jednorazových faktorov, ktoré ovplyvnili vývoj ekonomiky v minulých mesiacoch. Sú medzi nimi nové emisné testy v Európskej únii, ktoré zasiahli automobilový priemysel, ako aj nízka hladina rieky Rýn v dôsledku sucha v letných mesiacoch. Tá ovplyvnila lodnú dopravu a dodávky napríklad oceliarskeho koncernu Thyssenkrupp.

Zvýšili sa aj externé riziká, najmä riziko eskalácie obchodného sporu s USA, ale aj riziko, že Británia môže stále odísť z Európskej únie bez dohody. Nervozitu zvyšuje aj stále nevyriešený spor Talianska s Bruselom za Rímom vysoký plánovaný deficit štátneho rozpočtu na budúci rok.

Niektorí analytici ako Jörg Zeuner z banky KfW však nepovažujú výsledky podnikateľskej dôvery za november za alarmujúce. Podľa Zeunera je podnikateľská klíma z dlhodobejšej perspektívy stále na dostatočne vysokej úrovni a napríklad pokles ekonomiky za 3. kvartál bol jednorazová záležitosť, ktorá bude rýchlo prekonaná.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.