Lídri francúzskych regiónov požiadali Macrona o kompromis

Francúzsky prezident Emmanuel Macron, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Paríž 27. novembra (TASR) - Lídri 12 z 13 francúzskych regiónov vyzvali v utorok prezidenta Emmanuela Macrona, aby odložil plány zvyšovania daní z pohonných hmôt, ktoré vyvolali rozsiahle protesty.

Krátko predtým, ako sa mal Macron k tejto veci vyjadriť, regionálni lídri zo stredopravicového aj stredoľavicového spektra, upozornili, že protestujúci označovaní ako "žlté vesty" stelesňujú "regionálny a spoločenský rozpor v našej krajine".

Protestné hnutie vyjadruje hnev francúzskych vidieckych a okrajových komunít, uviedli regionálni lídri v článku zverejnenom v novinách L'Opinion.

Macron by mal podľa nich akceptovať "moratórium" na zvyšovanie daní z palív, ku ktorému by malo dôjsť v januári. Toto zvýšenie by malo podľa vlády slúžiť na boj s klimatickou zmenou.

Blokády ciest vo Francúzsku, ktoré sú protestom proti zámeru vlády zvýšiť ceny pohonných látok, pokračovali v pondelok už desiaty deň. Z prieskumov verejnej mienky vyplýva, že protestné hnutie má širokú podporu verejnosti, dodáva agentúra DPA.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.