Prezidentské voľby na Ukrajine budú 31. marca 2019

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Kyjev 28. novembra (TASR) - Prezidentské voľby na Ukrajine sa budú konať 31. marca 2019. Termín ich konania potvrdil v stredu podpísaním príslušného uznesenia parlamentu jeho predseda Andrij Parubij. Informovala o tom agentúra Interfax.

Agentúra s odvolaním sa na webovú stránku ukrajinského parlamentu uviedla, že uznesenie bolo podpísané v stredu 28. novembra. Konštatovala tiež, že stanné právo, ktoré od pondelka platí v desiatich regiónoch na juhovýchode Ukrajiny, tak nemalo vplyv na načasovanie prezidentských volieb.

Parlament za uznesenie o vypísaní prezidentských volieb na 31. marca hlasoval 26. novembra večer po tom, ako schválil návrh na vyhlásenie stanného práva. Prezident Petro Porošenko sa vtedy rozhodol skrátiť platnosť stanného práva zo 60 na 30 dní, aby tento stav nebránil začatiu prezidentskej kampane tak, ako to vyžaduje zákon.

Vzhľadom na nejasnosti ohľadom začiatku platnosti stanného práva Porošenko v utorok večer vysvetlil, že stanné právo v desiatich oblastiach Ukrajiny platí už od pondelka a potrvá do 26. decembra.

Podľa pôvodného vyhlásenia Porošenka malo stanné právo začať platiť až v stredu, a to od 08.00 h SEČ, poznamenala agentúra Ukrinform.

"Zákon, ktorým bol schválený prezidentský výnos, stanovuje 30 dní. Platnosť sa skončí, ako to chápem, 26. decembra. Keď som hovoril (v pondelok v parlamente), bol tam iný dátum. Teraz ale platí 26. december. Preto stanné právo platí od 26. novembra," citovali Porošenka agentúry UNIAN a Interfax-Ukrajina.

Niektorí analytici a ruskí politici pritom tvrdili, že vyhlásením stanného práva sa Porošenko snaží oddialiť alebo ovplyvniť prezidentské voľby, v ktorých podľa prieskumov nemá šancu na znovuzvolenie. Porošenko však pritom zatiaľ ani neoznámil, či sa bude uchádzať o priazeň ukrajinských voličov.

Napätie medzi Ruskom a Ukrajinou sa vystupňovalo, keď Rusko v nedeľu v oblasti Kerčského prielivu zajalo spoločne s posádkou tri lode ukrajinských námorných síl. Tento incident vyvolal obavy z prepuknutia otvoreného vojenského konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou. V reakcii na tieto udalosti ukrajinský parlament schválil vyhlásenie stanného práva.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.