V Lotyšku zatkli tri osoby podozrivé zo špionáže

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Riga 28. novembra (TASR) - Lotyšské úrady zadržali tri osoby podozrivé z vyvíjania aktivít v prospech bližšie nešpecifikovanej krajiny. Informovala o tom v stredu agentúra AP.

Podľa informácií lotyšskej tajnej služby DP bola trojica osôb zaistená 23. novembra na základe vyšetrovania, ktoré sa začalo v polovici októbra.

"DP iniciovala trestné konanie voči skutkom namiereným proti Lotyšskej republike, ktoré mohli byť vykonané s úmyslom napomôcť cudzej krajine," uvádza sa vo vyhlásení tajnej služby, ktoré zverejnil lotyšský verejnoprávny telerozhlas LSM.

Tajná služba neuviedla totožnosť ani vek zadržaných, ani neuviedla, či ide o občanov Lotyšska. Avizovala, že vzhľadom na pokračujúce vyšetrovanie ďalšie podrobnosti nezverejní.

Podľa tlačovej agentúry Baltic News Service je medzi zatknutými prokremeľský aktivista Jurijs Aleksejevs, ktorý v minulosti pôsobil ako poslanec mestského zastupiteľstva v lotyšskej metropole Riga.

Trojica zadržaných bola na základe rozhodnutia súdu prepustená z väzby. Lotyšské orgány ich však stále považujú za podozrivých a vyšetrujú na slobode.

V Lotyšsku - podobne ako v ďalších dvoch pobaltských postsoviestskych republikách Litve a Estónsku - od obnovenia nezávislosti v roku 1991 odhalili už viacero závažných prípadov špionáže súvisiacich so susedným Ruskom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.