Rast peňažnej zásoby v eurozóne sa v októbri zrýchlil, úvery spomalili

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Frankfurt nad Mohanom 28. novembra (TASR) - Tempo rastu peňažnej zásoby v eurozóne sa v októbri zrýchlilo, ale rast úverov firmám a domácnostiam sa mierne spomalil. Vyplýva to z najnovších údajov Európskej centrálnej banky (ECB).

Podľa ECB menový agregát M3, ktorý je indikátorom peňažnej zásoby v eurozóne, sa v októbri zvýšil medziročne o 3,9 %. To je viac ako v septembri, keď vzrástol o 3,6 %. Priemerné tempo rastu M3 za tri mesiace do konca októbra dosiahlo 3,7 %.

A zároveň medziročné tempo rastu peňažného agregátu M1, ktorý zahŕňa obeživo, teda bankovky a mince, a tiež vklady na bežných účtoch v bankách, zostalo v októbri na septembrovej úrovni 6,8 %.

Čo sa týka úverov, ktoré finančné inštitúty v eurozóne poskytli v októbri súkromnému sektoru ako celku, tempo ich rastu v októbri mierne kleslo na 3,3 % zo septembrového 3,4 %. Z toho pôžičky domácnostiam v októbri stúpli o 3,2 % rovnako ako v septembri. A rast pôžičiek nefinančným spoločnostiam sa v októbri spomalil na 3,9 % zo 4,3 % mesiac predtým.

ECB pozorne sleduje tempo rastu úverov, aby posúdila efektívnosť svojej snahy o "napumpovanie" peňazí prostredníctvom finančného sektora do reálnej ekonomiky. Cieľom je podporiť hospodársky rast regiónu a udržať infláciu tesne pod hranicou 2 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.