Pčolinská a Sopko chcú viac peňazí pre rezort školstva

Na archívnej snímke Miroslav Sopko Foto: TASR/Jakub Kotian

Bratislava 30. novembra (TASR) - Viac peňazí pre ministerstvo školstva by chceli opoziční poslanci Adriana Pčolinská (Sme rodina) a Miroslav Sopko (OĽaNO). Dosiahnuť to chcú pozmeňujúcimi návrhmi k zákonu o štátnom rozpočte na rok 2019. Formálne ich ešte musia predložiť v pléne.

Pčolinská presadzuje, aby sa do rezortu školstva nalialo navyše viac ako 4,5 milióna eur, a to na úkor ministerstva obrany. Peniaze majú byť účelovo viazané na asistentov učiteľov. "Slovenská republika sa ratifikáciou Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím zaviazala k inkluzívnemu vzdelávaniu a integrácii. Počet žiadostí zo strany zriaďovateľov a riaditeľov škôl o pridelenie finančných prostriedkov na zabezpečenie asistentov učiteľov rastie," argumentuje poslankyňa.

Podľa Pčolinskej však ministerstvo školstva nie je v stave každoročne zabezpečiť viac ako polovicu týchto žiadostí, čoho dôsledkom je, že stovky detí, ktoré by sa mohli vzdelávať v bežných školách, majú túto možnosť odopretú.

Sopko chce pre rezort školstva získať navyše jeden milión eur z kapitoly Všeobecná pokladničná správa. Peniaze majú byť použité na rozšírenie ponuky a zvýšenie kvality výchovy a vzdelávania v čase mimo vyučovania. Poslanec zdôrazňuje, že toto je jeden z deklarovaných cieľov vládneho programu.

Člen klubu Obyčajných tiež navrhuje znížiť výdavky ministerstva zahraničných vecí v programe Rozvojová spolupráca o 310.084 eur. Tieto peniaze chce presunúť na Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Sopko sa tu odvoláva na uznesenie vlády z roku 2008, ktoré sa podľa jeho slov neplní. Na základe tohto uznesenia by mal kabinet každoročne v rozpočte vyčleniť na dotácie krajanom sumu vo výške 1,33 milióna eur. V návrhu štátneho rozpočtu na rok 2019 je však plánovaných len 1.019.916 eur, teda o 310.084 eur menej.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.