E. Heger: Štátny rozpočet vykazuje výrazné známky nekvality

Na archívnej snímke poslanec Eduard Heger (OĽaNO). Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 30. novembra (TASR) – Rozpočet na rok 2019 predstavený ministrom financií Petrom Kažimírom (Smer-SD) vykazuje výrazné známky nekvality. Uviedol to za klub OĽaNO poslanec Eduard Heger v rozprave k návrhu zákona o štátnom rozpočte na budúci rok.

Opozičný poslanec skonštatoval, že tento rozpočet pripravil kvalitný tím so skúseným ministrom. "Máme tu silu skúseností, silu odbornosti a máme tu produkt, ktorý tomu nezodpovedá," podotkol s tým, že na určité prvky nekvality v rozpočte poukazuje aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ).

Koaličnému poslancovi za Smer-SD Ladislavovi Kamenickému sa však nepozdáva, že nulový rozpočet je nálepkovaný ako negatívny. "Ja by som bol skutočne rád, keby nejaká z opozičných strán predložila vyrovnaný deficit. Za posledných 25 rokov SR nikdy nemala vyrovnaný deficit," zdôraznil Kamenický.

Heger tiež kritizoval, že vláda nepripravuje Slovensko na horšie časy, hoci sú tu vysoké nadpríjmy. "Plytváme v dobrých časoch," upozornil. Rozpočet podľa neho zároveň nevytvára základy pre skvalitňovanie verejných služieb. Negatívne vníma napríklad aj nastavenie investícií do obrany, pričom Slovensko podľa neho dáva veľa peňazí do informatizácie, ktorá by mala zjednodušiť verejnú správu, čo sa ale nedarí.

Zároveň podotkol, že sa neznižuje dlh. Kamenický však oponoval, že dlh nominálne klesať nemôže. "Keď zoberieme fakt, že vždy sa tento dlh pomeruje k HDP, tak my by sme sa tento rok mali dostať mimo sankčných pásiem," zdôraznil Kamenický.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.