Justičná pokladnica nefunguje efektívne, hľadajú sa riešenia

Ilustračná snímka. Foto: TASR Michal Svítok

Bratislava 1. decembra (TASR) - Justičná pokladnica, ktorá má pomáhať lepšie vymáhať súdne pohľadávky, nefunguje efektívne. Uviedol to nedávno minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) na rokovaní ústavnoprávneho parlamentného výboru. Vymožiteľnosť pohľadávok je podľa rezortu spravodlivosti na úrovni približne 24,1 až 24,2 percenta.

Ako príklad neefektívneho postupu uvádza opakované odosielanie výzvy na dobrovoľné plnenie tomu istému povinnému bez ďalšieho efektu. "Povinný preberá písomnosti, výzvy, na ktoré však v lehote nereaguje, pohľadávky neplní," vysvetlila Denisa Gerši z tlačového oddelenia ministerstva.

Rezort podľa jej slov robí v súčasnosti analýzu možných riešení, aby sa zvýšila miera úspešnosti vymáhania súdnych pohľadávok. "Jedným z navrhovaných opatrení je prerozdelenie spisov jedného účastníka medzi viacerých pracovníkov Justičnej pokladnice," doplnila.

Justičnú pokladnicu zriadili, aby sa zefektívnilo vymáhanie súdnych pohľadávok. "Ako jeden z dôvodov samotného vytvorenia Justičnej pokladnice bol stúpajúci počet nevymožených súdnych pohľadávok. Cieľom Justičnej pokladnice bolo vymáhanie súdnych pohľadávok z jedného centra," uviedla Gerši.

Justičná pokladnica spravuje súdne pohľadávky, zastupuje štát ako oprávnenú osobu, vymáha súdne pohľadávky. Funkciu Justičnej pokladnice vykonáva Krajský súd v Bratislave.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.