Úvod Konferencie OSN o zmene klímy sa nesie v znamení protestov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Katovice 3. decembra (TASR) - Poľské mesto Katovice bude od pondelka na dva týždne dejiskom Konferencie OSN o zmene klímy (COP24), ktorá sa koná v čase varovaní pred pokračujúcim globálnym otepľovaním. Každoročné podujatie za účasti zástupcov takmer 200 štátov bude tentoraz zamerané na vytvorenie pravidiel financovania a plnenia záväzkov, ktoré vyplývajú z parížskej klimatickej dohody z roku 2015, informovala agentúra DPA.

Pondelkovému oficiálnemu otvoreniu konferencie COP24 v hornosliezskej metropole predchádzali demonštrácie za opatrenia na ochranu klímy v rôznych európskych mestách. Desaťtisíce ľudí vyšli cez víkend do ulíc Berlína, Kolína nad Rýnom či Bruselu, aby spoločne vyzvali na zmenu v smerovaní energetickej politiky.

Cieľom parížskej klimatickej dohody je udržanie rastu globálnej teploty pod dva stupne Celzia v porovnaní s predindustriálnym obdobím - s tým, že sa krajiny budú snažiť o obmedzenie na 1,5 stupňa Celzia.

Podľa aktuálnych zistení Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) však úroveň skleníkových plynov v ovzduší dosiahla opäť rekordnú úroveň a v prípade pokračovania tohto trendu môžu svetové teploty do konca 21. storočia vzrásť o tri až päť stupňov.

Snahy o zastavenie otepľovania planéty sa týkajú prevažne obmedzenia emisií tzv. skleníkových plynov v čo najkratšom čase. Prisľúbené kroky vo svete však zatiaľ zďaleka nepostačujú, konštatovala DPA.

Cieľom parížskej dohody je obmedziť emisie skleníkových plynov po roku 2020 a naviazať tak na starší Kjótsky protokol, dohodnutý v roku 1997. Americký prezident Donald Trump v roku 2017 oznámil, že Spojené štáty od parížskej dohody odstupujú.

Skupina Svetovej banky v pondelok vyhlásila, že zdvojnásobí príspevky chudobným krajinám, aby sa dokázali pripraviť na dôsledky klimatickej zmeny, a to na 200 miliárd dolárov počas päťročného obdobia. Približne polovica bude pochádzať zo zdrojov samotnej Svetovej banky, zatiaľ čo zvyšná časť sa má získať z iných inštitúcií v rámci tejto skupiny a súkromného kapitálu, uviedla agentúra AP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.