Približne 190 odsúdených môže sviatky stráviť s rodinou a blízkymi

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 24. decembra (TASR) - Približne 190 väzňov môže stráviť tohtoročné vianočné sviatky so svojou rodinou a blízkymi. TASR o tom informoval riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Adrián Baláž.

"Za dlhodobé pozitívne výsledky dosahované pri plnení programu zaobchádzania, plnení pracovných povinností, plnení činností súvisiacich so všeobecným rozvojom osobnosti odsúdeného, výkone prospešných prác mimo ústavu alebo za vykonanie príkladného činu možno odsúdenému udeliť ako najvyššiu formu disciplinárnej odmeny mimoriadne voľno na opustenie ústavu až na päť dní," povedal Baláž.

Ako ďalej objasnil, mimoriadne voľno na opustenie ústavu nemožno udeliť odsúdenému umiestnenému do ústavu s maximálnym stupňom stráženia. Okrem formy disciplinárnej odmeny možno odsúdenému v minimálnom stupni stráženia umiestnenému v otvorenom oddelení povoliť vychádzku mimo ústavu, aby navštívil blízke osoby mimo tohto oddelenia na čas najviac 48 hodín.

"Predbežne je počas vianočných a novoročných sviatkov navrhnutých 130 disciplinárnych odmien vo forme mimoriadneho voľna na opustenie ústavu a 60 vychádzok mimo ústavu, to je spolu navrhnutých 190 odsúdených, ktorí by mali vianočné a novoročné sviatky stráviť so svojimi blízkymi," konkretizoval Baláž.

Počas mimoriadneho voľna na opustenie ústavu budú vo vybraných ústavoch v rámci pilotnej prevádzky využitia elektronického systému monitoringu osôb v podmienkach väzenských zariadení použité v 41 prípadoch technické prostriedky na kontrolu  pobytu a pohybu osoby v prikázaných zónach pomocou náramku a GPS zariadenia.

K polovici decembra bolo vo výkone väzby umiestnených 1652 obvinených (z toho 1544 mužov a 108 žien) a vo výkone trestu odňatia slobody bolo zase 8779 odsúdených (z tohto 8092 mužov a 687 žien).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.