Vo Vysokých a Západných Tatrách je zvýšené lavínové nebezpečenstvo

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Pavol Ďurčo

Liptovský Hrádok 25. decembra (TASR) – Vo vysokých polohách Vysokých a Západných Tatier platí v utorok zvýšené lavínové nebezpečenstvo zodpovedajúce tretiemu stupňu z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Liptovskom Hrádku.

„Lavínové nebezpečenstvo je v týchto polohách veľmi lokálne, viaže sa najmä na záveterné svahy, žľaby a terénne pasce, svahy pod sedlami južnej, juhovýchodnej a východnej orientácie. Uvoľnenie lavín je možné pri malom dodatočnom zaťažení obzvlášť na strmých svahoch. Pod takýmto zaťažením sa rozumie už aj lyžovanie alebo výstup na lyžiach či bez nich,“ uviedol Buliak.

Ako dodal, v Nízkych Tatrách a Malej a Veľkej Fatre platí mierne lavínové nebezpečenstvo (druhý stupeň). V týchto polohách je možné lavínu uvoľniť pri veľkom dodatočnom zaťažení (pád alebo skok lyžiara, peší výstup skupiny v svahu) na veľmi strmých svahoch.

Snehové prehánky posledných dní a silný severozápadný vietor podľa neho spôsobili, že v žľaboch južnej, juhovýchodnej a východnej orientácie je väčšie množstvo nového nestabilného snehu s hrúbkou do jedného metra. Nízke teploty posledných dní bránia sadaniu snehu. „V priebehu dňa očakávame ďalší presun snehu na záveterné svahy vplyvom silného vetra, preto je tendencia lavínového nebezpečenstva zotrvalá,“ uzavrel Buliak.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.