Kurz eura vzrástol

Foto: TASR/AP

Londýn 11. januára (TASR) - Spoločná európska mena v piatok posilňuje a je na najlepšej ceste pripísať si najvyšší týždenný zisk za viac ako štyri mesiace. Dolár, naopak, oslabil po opatrných signáloch americkej centrálnej banky Fed o ďalšom zvyšovaní úrokových sadzieb.

Kurz eura sa v uplynulých troch mesiacoch pohyboval v pásme 1,12 - 1,15 USD/EUR v reakcii na spomaľovanie hospodárskeho rastu eurozóny a rozhodnutie Európskej centrálnej banky (ECB) ukončiť v decembri 2018 svoj masívny program stimulov.

Ale uverejnenie zápisnice zo zasadania Fed tento týždeň, ktoré odhalilo, že jej predstavitelia zaujali umiernený "holubičí" postoj, naštartovalo výpredaj dolárov. To podporilo euro a jeho kurz sa v piatok do 10.40 h SEČ zvýšil na 1,1522 USD/EUR, pričom nakrátko sa vyšplhal až na 1,1581 USD/EUR, čo bola jeho najvyššia úroveň za vyše tri mesiace.

Kurz jednotnej meny pred oslabením dolára negatívne ovplyvnili slabšie ako očakávané ekonomické údaje, najmä z Francúzska a Nemecka.

Ďalším možným dôvodom aktuálneho posilnenia eura je výsledok americko-čínskych obchodných rokovaní, ktorý vyvoláva nádej na ukončenie ich sporu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.