Na strednom Slovensku je bez elektriny zhruba 15.000 domácností

Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta

Žilina 14. januára (TASR) - Na strednom Slovensku je bez elektriny zhruba 15.000 odberných miest a mimo prevádzky asi 170 distribučných trafostaníc v správe Stredoslovenskej distribučnej (SSD). TASR o tom informoval hovorca spoločnosti Miroslav Gejdoš.

"Najhoršia situácia je v Liptove v obciach Liptovský Trnovec, Liptovská Sielnica, Liptovské Matiašovce a Bobrovník, ale aj v Kráľovej Lehote, konkrétne v osade Čierny Váh. V týchto obciach je bez elektriny viac ako 6000 odberných miest," uviedol Gejdoš.

Výrazné výpadky podľa neho postihli aj lyžiarske stredisko Kubínska Hoľa v okrese Dolný Kubín, kde zostalo bez prúdu 23 trafostaníc a stovky odberateľov. "Poruchu evidujeme aj v lyžiarskom stredisku Martinské Hole. Bez elektriny sú aj stovky odberateľov v Papradne (okres Považská Bystrica) a Bytči. Ďalej desiatky domácností v kysuckých obciach Dlhá nad Kysucou, Nesluša, Olešná a Vychylovka. V regióne Turca evidujeme výpadok v Trusalovej a Sklenom, ale aj v susednej obci Ráztočno, ktorá už patrí do okresu Prievidza. V okrese Banská Bystrica je bez prúdu niekoľko desiatok odberateľov v Podkoniciach," doplnil hovorca SSD.

Vo väčšine prípadov sú za výpadkami stromy, popadané na elektrické vedenia, polámané a poškodené stĺpy či izolátory. "Pracovníci údržby SSD sú v teréne s maximálnym nasadením a postupne budú odstraňovať podľa priority všetky poruchy. Je otázne, ako dlho im to bude trvať, pretože počasie je veľmi nepriaznivé a na niektoré miesta sa nedá dostať. Viaceré postihnuté lokality sú husto zasnežené ťažkým mokrým snehom, prípadne je terén úplne rozmočený. Množstvo porúch treba pritom odstraňovať v lesoch a na odľahlých miestach," uzavrel Gejd

Výpadky elektriny spôsobili problémy v H. Marikovej, v Papradne zatvorili školu

Nedeľné (13. 1.) intenzívne sneženie spôsobilo problémy s dodávkou elektrickej energie v obciach Papradno a Horná Mariková v Považskobystrickom okrese.

Podľa starostu Papradna Romana Španihela k prerušeniu dodávky elektrickej energie došlo okolo polnoci, elektrina nebola až do 9. hodiny ráno v asi polovici obce, kde je aj obecný úrad, základná a materská škola.

„Keďže nefungovali plynové kotly a nemohlo sa variť ani v kuchyni, prerušili sme v pondelok školskú dochádzku,“ skonštatoval starosta s tým, že dodávka elektriny je už obnovená, v utorok (15. 1.) už deti do školy pôjdu.

Ako informoval starosta Hornej Marikovej Miroslav Hamar, krátkodobé výpadky dodávky elektrickej energie spôsobili stromy popadané na vedenie vysokého napätia.

„Dolina zatiaľ ohrozená nie je, pretože napájanie vysokým napätím je riešené paralelne dvoma vetvami. Horšie by bolo, keby to padlo aj na druhú vetvu. Elektrikári momentálne pracujú na odstraňovaní porúch. Zabezpečili sme ich dopravu čo najbližšie k miestu poruchy. Je to zložitejšie, pretože v horách je vysoká snehová pokrývka,“ doplnil Hamar.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.