Inflácia v eurozóne na konci vlaňajška spomalila

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Luxemburg 17. januára (TASR) - Medziročná miera inflácie v eurozóne v decembri 2018 klesla na 1,6 % z 1,9 % v novembri, ale bola vyššia ako 1,4 % rok predtým, v decembri 2017. Informoval o tom vo štvrtok Eurostat, štatistický úrad Európskej únie (EÚ).

V celej EÚ sa miera inflácie v decembri 2018 znížila na 1,7 % z 2 % v novembri. Nezmenila sa však oproti decembru 2017, keď tiež dosiahla 1,7 %.

Tempo rastu spotrebiteľských cien v regióne, ktorý platí eurom, sa tak v závere minulého roka prepadlo hlbšie pod 2 % inflačný cieľ Európskej centrálnej banky.

Eurostat ďalej uviedol, že najnižšiu medziročnú infláciu zaznamenali vlani v decembri Grécko a Portugalsko (v oboch 0,6 %) a Dánsko (0,7 %). Naopak, najvyššiu infláciu mali Estónsko (3,3 %), Rumunsko (3 %) a Maďarsko (2,8 %).

V porovnaní s novembrom 2018 sa miera inflácie v decembri znížila v 22 členských štátoch Únie, v troch zostala stabilná a v troch stúpla.

K decembrovému tempu rastu inflácie v eurozóne najviac prispeli ceny služieb (+0,58 percentuálneho bodu, p. b.). Nasledovali ceny energií (+0,53 p. b.), potravín, alkoholu a tabaku (+0,34 p. b.) a priemyselných produktov bez energií (+0,12 p. b.).

Na Slovensku sa harmonizovaná miera inflácie, ktorá sa v celej EÚ určuje podľa jednotnej metodiky, vlani v decembri znížila na 1,9 % z 2 % v novembri. A 2 % dosiahla aj v decembri 2017.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.