EÚ kritizovala potlačovanie ľudských práv v Nikarague

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Brusel 21. januára (TASR) - Európski diplomati v pondelok ostro kritizovali situáciu v oblasti ľudských práv a občianskych slobôd v Nikarague, ktorá sa podľa nich stále zhoršuje.

Účastníci Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli upozornili na brutálne potláčanie protivládnych protestov v Nikarague, ktoré vypukli v apríli 2018. Zrážky medzi bezpečnostnými silami a demonštrantami si vyžiadali už stovky mŕtvych a zranených a sprevádzalo ich hromadné zatýkanie.

Podľa stanoviska EÚ nikaragujské úrady pri zatýkaní občanov postupovali svojvoľne a nerešpektovali zákonné postupy.

Ministri zahraničných vecí EÚ vo svojich záveroch zdôraznili, že nedávne opatrenia zamerané proti organizáciám občianskej spoločnosti a nezávislým médiám predstavujú ďalší úder pre demokraciu, ľudské práva a občianske slobody v Nikarague. To podľa európskych diplomatov vedie k ďalšiemu zhoršovaniu politickej a sociálnej krízy v tejto stredoamerickej krajine.

EÚ v tejto súvislosti dôrazne odsúdila represie nikaragujských úradov voči médiám a občianskej spoločnosti a využívanie protiteroristických zákonov na potláčanie nesúhlasných názorov.

Diplomati vo svojich záveroch odkázali, že EÚ je pripravená podporiť sprostredkovateľské úsilie prijateľné pre všetky zainteresované strany.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.