Obyvatelia Tonga môžu ostať týždne bez internetového pripojenia

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Wellington 23. januára (TASR) - Obyvatelia Tongského kráľovstva v Tichom oceáne môžu ostať niekoľko týždňov bez internetového pripojenia v dôsledku poškodenia podmorského kábla, ktorý krajinu spája so zvyškom sveta. Informovala o tom v stredu agentúra AP.

Poškodenie kábla, ku ktorému došlo v nedeľu v noci, takmer úplne prerušilo internetové pripojenie a obyvatelia nemohli uskutočňovať ani telefonické hovory. Oprava kábla môže podľa úradov trvať aj dva týždne.

Malá spoločnosť zabezpečujúca internetové pripojenie pomocou satelitov pomohla obnoviť telefonické spojenia a ďalšie služby, ktoré vláda považuje za dôležité. Ľudia však nemajú prístup na sociálne siete a niektoré firmy nemôžu spracúvať platby kartami.

Prerušenie internetového spojenia, ktoré je dôležité aj na prevody peňazí, objednávky tovaru a rezervácie letov, je podľa agentúry AFP pre obyvateľov súostrovia katastrofou.

Spoločnosť Tonga Cable, ktorá má na starosti 827 kilometrov dlhý kábel medzi Tongou a súostrovím Fidži, oznámila, že zabezpečenie základného internetového spojenia je až do opravy kábla prioritou. Približne 110.000 obyvateľov súostrovia môže mať preto dočasne obmedzený prístup na sociálne siete vrátane Facebooku a Youtube.

Tongské kráľovstvo sa rozprestiera na približne 170 ostrovoch v Tichom oceáne, vo vzdialenosti okolo 2300 kilometrov severovýchodne od Nového Zélandu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.