Kia Motors Slovakia zruší 27 pracovných miest vo výrobe motorov

Automobilka Kia v Tepličke nad Váhom. Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Teplička nad Váhom 23. januára (TASR) – Spoločnosť Kia Motors Slovakia zruší k 1. februáru 2019 vo výrobe dieselových motorov 27 pracovných pozícií. TASR o tom informoval hovorca spoločnosti Jozef Bačé.

"V uplynulom období zaznamenávame konštantný pokles záujmu o automobily s naftovými motormi. Zmena preferencií zákazníkov sa aktuálne premietla do optimalizácie výrobných liniek v hale na výrobu dieselových motorov. Už v apríli minulého roku sme v nej pristúpili k prechodu z trojzmennej na dvojzmennú prevádzku," uviedol hovorca automobilky.

Doplnil, že v minulom roku vyrobila Kia v závode v Tepličke nad Váhom o 35 % menej naftových motorov v porovnaní s rokom 2017, pričom dopyt po nich má neustále klesajúcu tendenciu. "Vzniknutá situácia si vyžiadala organizačné zmeny s cieľom optimalizovať počet zamestnancov na linkách, určených pre výrobu dieselových motorov. Spoločnosť pristúpila k tejto situácii s plnou zodpovednosťou a ponúkla zamestnancom odstupné nad rámec Zákonníka práce a kolektívnej zmluvy, ktoré prijala veľká väčšina z oslovených zamestnancov," vysvetlil Bačé.

Zvyšných zamestnancov, ktorí dohodu o ukončení pracovného pomeru neakceptovali, spoločnosť podľa neho informovala o voľných pracovných miestach u najväčšieho dodávateľa Hyundai Mobis Slovakia, keďže momentálne vo vlastných výrobných prevádzkach neeviduje žiadne voľné pracovné pozície. "V prípade, že by nevyužili ani možnosť zamestnať sa u dodávateľa, spoločnosť im takisto poskytla informácie nevyhnutné pri registrácii na úradoch práce. S plnou vážnosťou si uvedomujeme vzniknutú situáciu, preto sme pristúpili k tejto zmene v snahe udržania konkurencieschopnosti a dlhodobej zamestnanosti zvyšných viac ako 3800 zamestnancov," dodal hovorca automobilky.

Kia Motors Slovakia je jediný výrobný závod spoločnosti Kia Motors Corporation v Európe. Vybudovali ho v rokoch 2004 až 2006. Výrobu automobilov, ako aj motorov pre osobné autá, spustili v decembri 2006. Na Slovensku v súčasnosti zamestnáva Kia 3800 ľudí. Vyrába modely Kia Ceed v troch karosárskych úpravách – päťdverový Ceed, Sportswagon, ProCeed, športovo-úžitkový Kia Sportage a rodinné MPV Kia Venga. Od začiatku sériovej výroby opustilo brány závodu už viac ako 3,1 milióna vozidiel a vyše 4,7 milióna motorov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.