V Audi Hungaria v Győri pokračuje štrajk aj v utorok

Štrajkujúci odborári. Štrajk vyhlásil Nezávislý odborový zväz Audi Hungaria (AHFSZ). Odborári požadujú, aby rast miezd v tejto firme, ktorá je jedným z najväčších vývozcov tovaru v Maďarsku, dosiahol 18 %, najmenej však 75.000 forintov (235,67 eura). Foto: TASR/AP

Budapešť 29. januára (TASR) - V maďarskom výrobnom závode Audi Hungaria v Győri pokračuje štrajk aj v utorok, uviedol pre agentúru MTI člen predsedníctva Nezávislého odborového zväzu Audi Hungaria (AHFSZ) Tibor Szimacsek, podľa ktorého zatiaľ nie je určený termín ďalšieho vyjednávania o tohtoročných mzdách.

Zamestnanci závodu prerušili na týždeň prácu minulý štvrtok (24. 1.) o 6.00 h. Odvtedy bola úplne prerušená výroba motorov i vozidiel. Pre výpadok výroby motorov v Győri museli tento týždeň zastaviť výrobu osobných áut v nemeckej centrále automobilky Audi v Ingolstadte, kde výroba bude stáť zrejme ešte aj v stredu (30. 1.).

V Győri vyrábajú motory pre vozidlá značiek Audi a Volkswagen. Vlani vyrobili 1.954.301 motorov, o 10.864 menej než v roku 2017. Vozidiel tam v roku 2018 vyrobili 100.000, čo je o 5491 menej než v predchádzajúcom roku.

Týždenný štrajk vyhlásil AHFSZ. Odborári požadujú, aby rast miezd v tejto firme, ktorá je jedným z najväčších vývozcov tovaru v Maďarsku, dosiahol pre tento rok 18 %.

AHFSZ má takmer 9000 členov, pričom výrobný závod zamestnáva takmer 13.000 ľudí.

Situácia v Audi Hungaria ovplyvňuje výrobu vo viacerých závodoch koncernu

Podľa hovorcu spoločnosti Volkswagen Slovakia (VW SK) Michala Ambroviča štrajk v Audi Hungaria spoločnosť VW SK pozorne sleduje. Ako uviedol pre TASR, dosah y na VW SK je nateraz predčasné špecifikovať.

"Momentálne je jasné, že situácia v Audi Hungaria ovplyvnila výrobu vo viacerých závodoch koncernu, vrátane dvoch segmentov závodu v Bratislave. Výroba v segmente NSF (New Small Family) je bez obmedzení. Zamestnancov spoločnosti Volkswagen Slovakia, ktorí sú dotknutí touto situáciou, sme včas informovali," uviedol hovorca.

Prebiehajúce rokovania v Audi Hungaria preukazujú ochotu oboch strán nájsť riešenie. "Veríme, že sa situácia čo najskôr vyrieši a upokojí a dodávky dielov budú čo najskôr obnovené," zdôraznil Ambrovič.

Maďarská obchodná a priemyselná komora: Štrajk v Audi škodí obrazu o Maďarsku

Štrajk prebiehajúci v týchto dňoch v maďarskom výrobnom závode Audi Hungaria v Győri výrazne škodí doterajšiemu priaznivému investičnému obrazu Maďarska, vyhlásil v rozhovore pre ekonomický denník Világgazdaság predseda Maďarskej obchodnej a priemyselnej komory (MKIK) László Parragh.

Predseda zdôraznil, že Maďarsko vnímali doposiaľ investori ako spoľahlivú krajinu. Podľa jeho slov prerušenie práce sa deje v najhoršom možnom období, pretože nemecký automobilový priemysel je v ťažkej situácii a nemeckí odborári vyvíjajú na automobilky nátlak, aby svoje zahraničné výrobné kapacity stiahli späť do Nemecka.

Z tohto hľadiska by zrušenie maďarského výrobného závodu Audi mohlo byť opodstatnené, s čím odborári v Győri buď nepočítajú, alebo ich to nezaujíma, povedal Parragh.

Štrajk pokračuje aj v utorok, uviedol člen predsedníctva Nezávislého odborového zväzu Audi Hungaria (AHFSZ) Tibor Szimacsek, podľa ktorého zatiaľ nie je určený termín ďalšieho vyjednávania o tohtoročných mzdách.

Zamestnanci závodu prerušili na týždeň prácu minulý štvrtok (24. 1.). Pre výpadok výroby motorov v Győri museli tento týždeň zastaviť výrobu osobných áut v nemeckej centrále automobilky Audi v Ingolstadte, kde výroba bude stáť zrejme ešte aj v stredu (30. 1.). Týždenný štrajk vyhlásil AHFSZ. Odborári požadujú, aby rast miezd dosiahol pre tento rok 18 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.