Pojednávania v kauze policajnej razie v rómskej osade odročili

Ilustračná snímka. Foto: Ilustračné foto

Košice 29. januára (TASR) - Ďalšie dve súdne pojednávania s Rómami obžalovanými z krivého obvinenia a krivej výpovede týkajúce sa kauzy policajnej razie z júna 2013 v osade v Moldave na Bodvou, ktoré boli naplánované na utorok na Okresnom súde Košice I, boli z dôvodu choroby obhajcu odročené. Nový termín pojednávaní zatiaľ vytýčený nebol. TASR o tom informovala predsedníčka Občianskeho združenia Equity Lýdia Šuchová.

Prvé pojednávania sa uskutočnili 15. novembra 2018. V prípade Milana H. bola hlavným dôvodom odročenia pojednávania neprítomnosť, respektíve vyžiadanie si tlmočníka do maďarského jazyka. V prípade Rolanda D. vtedy vypovedal aj žalobca, pojednávanie bolo odročené na účel ďalšieho dokazovania.

Šestica Rómov je obžalovaná v samostatných konaniach. "S dvomi obžalovanými sa pojednávania ešte nezačali," povedala. Všetci sú obžalovaní v súvislosti s ich výpoveďami, podľa ktorých mali policajti bezdôvodne a brutálne biť ľudí v osade. Podľa inšpekcie Ministerstva vnútra SR, ktorá zásah preverovala, však policajti konali v súlade so zákonom. Obžalovaní vinu odmietajú a celý proces vnímajú ako nespravodlivý.

Piatich Okresný súd Košice I uznal za vinných trestnými rozkazmi a vymeral im podmienečné tresty. Prejednanie prípadu na súde si vynútili podaním odporu. Prípad od začiatku sleduje aj skupina mimovládnych organizácií, ktorá šesticu obžalovaných považuje za obete policajného násilia.

Pojednávania s ďalšími z obvinených najbližšie pokračujú 21. marca.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.