Žlté vesty prišli o dvoch kandidátov volieb do europarlamentu

Ilustračná snímka. Foto: FOTO TASR/AP

Paríž 29. januára (TASR) - Dvaja významní predstavitelia francúzskeho protivládneho protestného hnutia tzv. žltých viest sa vzdali svojej kandidatúry vo voľbách do Európskeho parlamentu. Informoval o tom v utorok spravodajský portál FranceInfo.

Z boja o hlasy voličov odstúpili šéf volebného štábu žltých viest Hayk Shahinyan a jeden z ich najvýraznejších hovorcov Marc Doyer, ktorý bol na kandidátskej listine na ôsmom mieste.

Zámer postaviť do volieb do europarlamentu vlastných kandidátov oznámilo hnutie žltých viest minulý týždeň. Na prvom mieste zoznamu kandidátov je 31-ročná zdravotníčka Ingrid Levavasseurová.

Z prieskumov verejnej mienky vyplýva, že hnutie by mohlo získať približne 13 percent hlasov. Skupina vybrala desať ľudí, ktorí sa budú v máji uchádzať o kreslá v Európskom parlamente. Kandidáti majú 29-53 rokov, medzi nimi je napríklad šofér vysokozdvižného vozíka, matka v domácnosti i obchodný riaditeľ.

Skupina chce postaviť 79 kandidátov, pričom o zvyšných 69 rozhodne interným hlasovaním do polovice februára.

Účasťou na voľbách však predstavitelia riskujú prehĺbenie rozporov v hnutí medzi radikálmi, ktorí sú proti akejkoľvek straníckej politike, a umiernenými členmi, ktorí veria, že zmeny možno dosiahnuť iba účasťou v politickom systéme.

Práve týmto rozporom zdôvodnil svoje odstúpenie z kandidátskej listiny Hayk Shahinyan, ktorý prostredníctvom svojho konta na Facebooku v pondelok napísal, že si berie týždeň na rozmyslenie o svojom prípadnom angažovaní sa v politike.

Prieskum spoločnosti Elabe, ktorého výsledky boli zverejnené minulú stredu, zároveň ukázal, že vo voľbách do Európskeho parlamentu by najväčší úspech zaznamenala centristická strana Republika v pohybe (LREM) prezidenta Emmanuela Macrona. Na druhom mieste by skončilo krajne pravicové Národné združenie (RN) vedené Marine Le Penovou.

Kandidáti žltých viest by podľa AFP najviac poškodili práve zmienenej strane Marine Le Penovej.

Protisystémové hnutie žltých viest sa sformovalo v polovici decembra minulého roka na pozadí protestov proti vysokým daniam z pohonných hmôt, odvtedy sa však rozšírilo na širšiu protivládnu kampaň.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.