Nový člen ústavnoprávneho výboru sa zatiaľ nenašiel, Most-Híd rokuje

Na snímke kandidát na post ústavného sudcu SR Peter Kresák počas vypočutia Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR v Bratislave vo štvrtok 24. januára 2019. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Bratislava 29. januára (TASR) - Nový člen Ústavnoprávneho výboru NR SR, ktorý by nahradil Petra Kresáka (Most-Híd), sa stále nenašiel. Novinárom to v utorok potvrdil podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar (Most-Híd) s tým, že jeho klub túto otázku stále neuzavrel. Výsledok však očakáva v priebehu niekoľkých hodín.

Kresák sa členstva vo výbore vzdal, keďže sa ako kandidát na ústavného sudcu nechcel podieľať na hlasovaní výboru v tejto veci. Jeho absencia však spôsobila, že koalícia a opozícia majú vo výbore aktuálne vyrovnaný počet členov, čo spôsobilo, že pri predsedovi Smeru-SD Robertovi Ficovi nebolo prijaté stanovisko o tom, či zákonné podmienky na ústavného sudcu spĺňa alebo nie. Predseda NR SR Andrej Danko (SNS) však trvá na tom, že výbor musí aj pri expremiérovi nejako rozhodnúť tak, ako to urobil pri zvyšných 39 kandidátoch. A to ešte pred samotnou voľbou v pléne, ktorá je naplánovaná na štvrtok (31. 1.).

"Mali sme klub, ten bude pokračovať. Ak aj dospejeme k nejakému riešeniu, najskôr sa to dozvedia koaliční partneri," povedal Hrnčiar. V hre je aj možnosť, že Most-Híd prepustí miesto v tomto výbore koaličným partnerom. "Všetky alternatívy sú otvorené. Aj to, že to obsadíme, aj to, že to neobsadíme," ozrejmil.

Situáciu, v ktorej sa očakáva opätovné hlasovanie výboru o Ficovi ako kandidátovi, označil Hrnčiar za chaotickú. "Tam, kde sú traja právnici, sú štyri názory. V tejto chvíli absolútne neviem, čo sa bude diať. Je z toho chaos," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.