Zisk Akzo Nobel v 4. štvrťroku vzrástol

Ilustračná snímka. Foto: TASR – Štefan Puškáš

Arnheim 13. februára (TASR) - Holandský chemický a farmaceutický koncern Akzo Nobel v stredu oznámil, že jeho čistý zisk v 4. štvrťroku 2018 prudko vzrástol. Prispeli k tomu jednorazové príjmy z predaja niektorých špecializovaných podnikov. Uviedol tiež, že koncom tohto mesiaca začne so spätným odkupom akcií za 2,5 miliardy eur.

Čistý zisk koncernu sa za tri mesiace do konca decembra 2018 zvýšil na 5,85 miliardy eur zo 75 miliónov eur v rovnakom období predchádzajúceho roka. V tomto výsledku je započítaný aj príjem 5,8 miliardy eur z predaja podniku na výrobu špeciálnych chemikálií, uviedla spoločnosť, ktorá vlastní značky Dulux, Polycell a Cuprinol.

Akzo minulý rok rozdelil svoju špecializovanú chemickú divíziu a predal podnik, ktorý sa teraz volá Nouryon, americkej súkromnej investičnej firme Carlyle Group a singapurskej spoločnosti GIC Private.

Prevádzkový zisk koncernu v 4. kvartáli 2018 klesol o 51 % na 68 miliónov eur. Tento výsledok zaostal za prognózami analytikov, ktorí odhadovali, že dosiahne 102,1 milióna eur.

Tržby Akzo Nobel v poslednom kvartáli minulého roka vzrástli na 2,31 miliardy eur z 2,28 miliardy rok predtým. Analytici predpovedali koncernu tržby vo výške 2,21 miliardy eur.

Predstavenstvo navrhlo vyplatiť dividendu vo výške 1,43 eur na akciu, čo je menej ako 1,94 eur/akcia za predchádzajúci rok.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.