Pakistan sa nezúčastní zasadnutia OIC na protest proti účasti Indie

OIC, ilustračná snímka. Foto: TASR

Islamabad 1. marca (TASR) - Pakistanský minister zahraničných vecí Šáh Mahmúd Kurajší v piatok vyhlásil, že sa nezúčastní plánovaného zasadnutia Organizácie islamskej spolupráce (OIC) v Spojených arabských emirátoch. Chce tak vyjadriť svoj protest proti účasti Indie na tomto podujatí. Informovala o tom agentúra AP.

Svoje rozhodnutie nezúčastniť sa plánovanej schôdze ohlásil Kurajší na pôde pakistanského parlamentu po tom, ako minister zahraničných vecí Spojených arabských emirátov Abdalláh bin Zájid Nahján odmietol stiahnuť pozvánku pre indickú šéfku diplomacie Sušamu Svarádžovú.

Kurajší v tejto súvislosti zdôraznil, že India nie je ani členským, ani pozorovateľským štátom OIC.

Napätie medzi Indiou a Pakistanom - dvoma jadrovými mocnosťami - začalo eskalovať 14. februára, keď počas samovražedného útoku v indickej časti Kašmíru zahynulo viac ako 40 príslušníkov indickej polovojenskej polície. K útoku sa vtedy prihlásila islamistická skupina Džaiše Mohammad sídliaca v Pakistane.

India na vzniknutú situáciu reagovala v utorok náletom na tábor tejto organizácie pri tzv. kontrolnej línii v Pakistanom kontrolovanej časti regiónu Kašmír.

Pakistanská armáda následne v stredu oznámila, že indické bojové lietadlá opätovne prekročili kontrolnú líniu medzi územím Kašmíru pod správou Indie a Pakistanu. Islamabad tvrdí, že zostrelil obe lietadlá, pričom jedno z nich sa zrútilo na Pakistanom kontrolovanú časť Kašmíru a druhé na časť pod kontrolou Indie.

India zase v stredu oznámila, že sa jej podarilo zostreliť pakistanské vojenské lietadlo, čo však Islamabad popiera.

Pakistanský premiér Imrán Chán vo štvrtok vyhlásil, že zajatého indického pilota v piatok prepustia, pričom tento krok označil za "gesto mieru".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.